Jubileusz 15. rocznicy DLP '90 w Legnicy

   W siedzibie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90, mieszczącej się w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy przy ul. Macieja Rataja 23, 12 kwietnia 2005 r. w intencji tego środowiska odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Tadeusz Rybak, dotychczasowy Biskup Legnicki.
[image]

   W kazaniu nawiązał do niezapomnianej wizyty Jana Pawła II w Legnicy i wygłoszonej wówczas przez Ojca Świętego homilii. Papież podjął w niej temat bezrobocia. Temat ten jest nadal aktualny, musimy o nim pamiętać. Ojciec Święty mówił, że praca ludzka nie może być traktowana tylko jako siła potrzebna do produkcji, tzw. "siła robocza”, a człowiek nie może być widziany jako narzędzie produkcji, gdyż jest on twórcą pracy i jej sprawcą.

   Powiedział też: "Trzeba uczynić wszystko, aby praca nie straciła swojej właściwej godności. Celem pracy, każdej pracy, jest sam człowiek. Dzięki niej winien się udoskonalać, pogłębiać swoja. osobowość. Wielkie zadania stawia przed nami Bóg, domagając się od nas świadectwa na polu społecznym. Jako chrześcijanie, ludzie wierzący, musimy uwrażliwiać nasze sumienia na wszelkiego rodzaju niesprawiedliwości czy formy jawnego lub zakamuflowanego wyzysku".

   Ksiądz Biskup, przypominając te słowa Jana Pawła II, zapytał: "Czy taka rzeczywistość nie istnieje dzisiaj? Czy rzeczywiście człowiek traktuje pracę jako coś, co jest istotnym elementem kształtowania człowieczeństwa?" A następnie stwierdził: "Dzisiaj często młodzi ludzie uważają, że ich ideałem jest pieniądz. To prawda, że człowiek chce mieć środki materialne, żeby jakoś urządzić się w życiu, ale jest jednak duże niebezpieczeństwo, że stanie się to głównym celem życia". Biskup Legnicki nawiązał także do słów Ojca Świętego, w których wzywał nas do budowania przyszłości własnej i swojego narodu na mocnych fundamentach Ewangelii i do tego, abyśmy nie lękali się brać odpowiedzialności za życie społeczne w naszej Ojczyźnie.
[image]

   Po Mszy św., wszystkich przybyłych na to wyjątkowe, jubileuszowe spotkanie, przywitał mecenas Stanisław Andrzej Potycz - przewodniczący Kapituły Dusz pasterstwa. Szczególnie serdecznie powitał gości honorowych: bp. Tadeusza Rybaka, dotychczasowego Biskupa Legnickiego, o. Wacława Chomika OFM, Ministra Prowincjalnego Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu, ks. inf. Władysława Bochnaka, Wikariusza Generalnego diecezji legnickiej oraz gospodarzy klasztoru, na czele z gwardianem o. Sewerynem Masarczykiem OFM.

   Następnie Przewodniczący Kapituły wygłosił odczyt pt. Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 w Legnicy, czyli o potrzebie doskonalenia duchowego. Przypomniał o działalności pierwszej grupy Duszpasterstwa Ludzi Pracy, która istniała do roku 1990 przy parafii pw. Trójcy Świętej. 9 kwietnia 1990 r. powstało drugie duszpasterstwo ludzi pracy, które przybrało nazwę Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy. Data ta nie była przypadkowa. Nawiązywała do rocznicy bitwy pod Legnicą, w której zginął syn św. Jadwigi, książę Henryk Pobożny.

   Pierwsze spotkania nowego Duszpasterstwa odbywały się w parafii pw. św. Piotra i Pawła, pod patronatem ówczesnego proboszcza tej parafii ks. dr. Władysława Bochnaka, który od tego czasu jest też jego opiekunem i życzliwym przewodnikiem. Wkrótce do Legnicy przybyli franciszkanie brązowi. To właśnie do ich klasztoru przeniesiona została siedziba Duszpasterstwa. Wszyscy dotychczasowi prowincjałowie Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych, gwardianie ich legnickiego klasztoru oraz grono profesorów tego zakonu wspomagało, i do dziś wspomaga, działalność Duszpasterstwa swoją posługą duchową i intelektualną

   Mając tak sprzyjające warunki i chęci do działania, Duszpasterstwo może realizować wyznaczony cel, którym jest doskonalenie duchowe tej wspólnoty. Czynione to jest przede wszystkim w formie spotkań modlitewno-formacyjnych, podczas których wygłaszane są prelekcje. Są to prelekcje poświęcone wierze, nauczaniu społecznemu Kościoła, historii, polityce, gospodarce, etyce, rodzinie, prawu, mediom itd. Każdy z wykładów poprzedzony jest Mszą św. Wspólnota chce bowiem, aby jej działalności zakotwiczona była w modlitwie.

   Wiele wykładów na zawsze pozostało w pamięci słuchaczy. Jednym z najpiękniejszych byt odczyt o. dr. Wacława Chomika OFM, pt. 25 lat pontyfikatu Jana Pawia II w tłumie ludzi kalekich, wygłoszony 25 września 2003 r. Po wysłuchaniu tego wykładu bp Stefan Regmunt powiedział, że gdy słucha dobrego wykładu, to wydaje mu się, że jest w przedsionku nieba.

   Przewodniczący odnotował też udział Duszpasterstwa w staraniach o przyjazd Ojca Świętego Jana Pawła II do Legnicy, o erygowanie Diecezji Legnickiej oraz o umieszczenie krzyża na dawnym kościele pw. św. Maurycego i Towarzyszy, gdzie obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. 23 czerwca 1994 r. krzyż ten - zdjęty i zniszczony w latach 70. ub. w. - powrócił na swoje miejsce. Dla uczczenia 20. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II Duszpasterstwo wydało ABC nauki społecznej autorstwa ks. prof. dr. Władysława Piwowarskiego. Działalność tego środowiska wspierana jest relacjami Radia Plus Legnica oraz notatkami i relacjami prasowymi publikowanymi w ,,Niedzieli Legnickiej” i ,,Wrocławskiej Gazecie Polskiej". Przygotowywane jest wydanie książki o 15-letniej działalności Duszpasterstwa, które powinno ukazać się jesienią br.
[image]

   Następnie refleksjami na temat pracy ludzkiej, jej godności i problematyki bezrobocia podzielił się - w prelekcji pt.: Etos pracy ludzkiej - prowincjał o. Wacław Chomik OFM. Powiedział on, że kwestie te zajmują jedno z ważniejszych miejsc w nauczaniu Jana Pawła II i łączą się wzajemnie z bardzo szeroko rozumianą sprawą niesprawiedliwości społecznej. Stąd też Ojciec Święty w homilii wygłoszonej w Legnicy wspomniał między innymi swoją encyklikę "Sollicitudo rei socialis" (Społeczna troska), oraz "Laborem exercens" (O pracy ludzkiej). Obecnie trzeba nam na nowo podjąć nauczanie Jana Pawła II i ustanowić je przedmiotem naszych rozważań. Jan Paweł II spogląda na pracę i samego człowieka jako współtwórcę dzieła Bożego, jako współpracownika ładu Bożego na świecie. Praca, widziana oczyma Jana Pawła II, jest pracą, która objawia człowieka, jest czynem człowieka objawiającym jego wartość i głębię. Ostatecznie praca wpisuje się w Eucharystię. Wpisujemy w Nią codziennie nasz wysiłek umysłu i serca, wszystkie nasze relacje miłości, nasze cierpienie, nasz pot pracy i nasz ciężar bezrobocia.

   Jubileuszowe spotkanie pełne głębokich treści, ubogacone pięknym śpiewem scholi Duszpasterstwa Akademickiego „Ikona” - zakończono podziękowaniami dla tych, którzy uczestniczyli w pracach i rozwoju Duszpasterstwa. Liczny udział mieszkańców miasta w spotkaniach Duszpasterstwa (łącznie wzięło w nich udział około 5 tysięcy osób) świadczy, że jest ono potrzebne i doceniane oraz, że jest trwałą częścią życia miejscowej społeczności. Podkreślił to także bp Tadeusz Rybak, gratulując wspólnocie Duszpasterstwa podejmowania spraw i problemów nurtujących współczesnego człowieka oraz szukania głębi Ewangelii. Życzył on Duszpasterstwu, by było coraz bardziej wyczulone na sprawy społeczne, a jego praca odbywała się pod okiem i przy sercu Maryi, która jest Matką Kościoła i wzorem życia chrześcijańskiego.
[image]
[image]

Adam Maksymowicz, foto: M. Przystasz

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl