Pracownicy Henryka
O działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy'90 w Legnicy
Na pierwszym miejscu stawiają formację duchową, a potem kształtowanie poglądów na życie ludzkie.
Przedstawiciele Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 od kilkunastu lat nieprzerwanie organizują spotkania w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy. Mają one na celu ukształtowanie ludzi w zakresie duchowym i intelektualnym - mówi Andrzej Potycz, przewodniczący Kapituły DLP' 90 w Legnicy. Dlatego zapraszamy ciekawe osobistości naukowe z dziedziny religii, nauki i polityki - dodaje pan Andrzej.
Każde spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy jest rozpoczynane wspólną Mszą św. Ta modlitwa towarzyszy im w kilkunastoletniej działalności nieustannie. Dlatego szczególną intencją, która towarzyszy tej modlitwie, jest prośba o wyniesienie na ołtarze księcia Henryka Pobożnego. Dlaczego? Otóż na datę powstania działalności duszpasterstwa założyciele wybrali dzień 9 kwietnia 1990 roku. Jest to data rocznicy bitwy pod Legnicą, w której zginął w obronie chrześcijańskiej Europy książę Henryk Pobożny.
Po wspólnej Mszy św. uczestnicy spotkań, których liczba ciągle wzrasta, biorą udział w wykładzie przygotowanym przez zaproszonego gościa. Na jednym z ostatnich spotkań DLP '90, 2 lutego br., prof. dr hab. Włodzimierz Mokry, kierownik Katedry Ukrainoznawstwa UJ, wygłosił prelekcje zatytułowaną „Duchowe źródła pomarańczowej rewolucji na Ukrainie". - Związek z Ukrainą to pierwsza przyczyna dzisiejszego spotkania. Druga to ta, że profesor ukończył liceum ukraińskie w Legnicy -mówi pan Potycz. Jednak najważniejszym impulsem do poruszenia takiego tematu są mieszkańcy narodowości ukraińskiej, których liczba w Legnicy jest duża. Świadczy o tym tysięczna parafia greckokatolicka pod wezwaniem zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, którą reprezentował na spotkaniu proboszcz, ks. Mirosław Drapała. - Moja obecność tutaj jest związana z modlitwą w Eucharystii za zjednoczenie - mówi ks. Mirosław. Modlę się za dobre relacje pomiędzy narodem polskim i ukraińskim oraz Kościołami chrześcijańskimi w Polsce i na Ukrainie.
■ ks. Grzegorz Wieszewski - GOŚĆ NIEDZIELNY nr 8(21) z 19.02.2006.