Dziękuj i nie bój się prawdy

   Pytanie o prawdę religijną jest zarazem fundamentem pytań o prawdę zawartą w bytowaniu człowieka. Zaś samo dążenie do prawdy sposobem rozwiązywania wszelkich problemów czyli dysonansów, dysharmonii, sprzeczności, napięć i chaosu.

[image]
ks. prof. Bogusław Drożdż © Joanna Kielar


Czytaj całość »»

 

Kartuzy kontra Zakaczawie?

   W październiku ubiegłego roku, mieszkańcy jednej z dzielnicy zwanej potocznie Zakaczawiem napisali list. Upublicznienie go w portalach społecznościowych, wywołało gorącą dyskusję.

[image]
dr Stanisław Jujeczka © Joanna KielarCzytaj całość »»

 

Kartuzja Passionis Christi pod Legnicą 1423-1548

[image]
Zakon Kartuzów w Europie i w Polsce
   Zakon Kartuzów założony został w 1084 r. przez św. Brunona z Kolonii. Jest to zakon o wyraźnym charakterze eremicko-monastycznym nawiązujący swoją regułą, jak i wiele innych zakonów powstałych w tym okresie w Europie, do tradycji eremitów egipskich i palestyńskich z III i IV wieku n.e. Były to jednak zazwyczaj zgromadzenia nietrwałe, do dzisiejszego dnia przetrwali z nich jedynie kameduli i właśnie kartuzi. W regułach obu tych zakonów przejawia się wyraźnie formuła kompromisowa między postulatem życia wspólnego a skrajnym eremityzem.

Czytaj całość »»

 

Oni mieli broń, my idee wolności

   - Ludzie stali jak skamieniali. Ze strachem, niedowierzaniem i lękiem. Tak zniszczony został duch narodu - opowiadała Krystyna Sobierajska, współtwórczyni „Solidarności” Ziemi Legnickiej.

[image] Krystyna Sobierajska (z prawej) w 1984 r. przeniosła się do Norwegii.
Ale jej związki z naszą diecezją są nadal bardzo żywe. 1)
Roman Tomczak /Foto GośćCzytaj całość »»

 

Grudzień rozpoczął się zwyczajnie

   W Wigilię, w łaskawości naczelnika dostałyśmy po rybie smażonej, śledziu smażonym i gałązkę jedliny... wspomina Pani Krystyna Jadwiga Sobierajska na spotkaniu w DLP ’90.

[image]
Krystyna Jadwiga Sobierajska © Joanna Kielar

Czytaj całość »»

1 2 3 4 »

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl