O Ewangelii i żydowskiej diasporze

[image]   Gościem kolejnego, 292 już spotkania w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy, był ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gość przedstawił wykład: "Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowska diasporą w Aleksandrii?".
   Spotkanie rozpoczęła Msza św., odprawiona w intencji zmarłych przyjaciół Duszpasterstwa o radość wiecznego życia dla nich. Po Mszy św. obecnych na spotkaniu przywitał Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły DLP '90, przybliżając także sylwetkę prelegenta. Temat spotkania dotyczył Ewangelii i jej związków z Żydami aleksandryjskimi.

Czytaj całość »»

 

O gospodarce u franciszkanów

[image]    Gościem 291. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy 13 października był prof. Jerzy Żyżyński, wybitny polski ekonomista.
   Uczony przedstawił wykład o perspektywach rozwoju polskiej gospodarki. Wiele miejsca poświęcił okresowi transformacji w Polsce w kontekście wielkich zakładów pracy, które charakteryzowały polski przemysł przez powojenne lata, a które zostały zlikwidowane.


Czytaj całość »»

 

Genealogia wiary

   – Świętość korzenia nie pochodzi z niego samego, ale od Boga – tłumaczył w Legnicy bp Kiernikowski, gość spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, poświęconego relacjom między Żydami i chrześcijanami.
   Na tym korzeniu, czyli narodzie wybranym, musiała dokonać się najpierw "operacja uświęcenia", musiało dopełnić się wybranie ze względu na wszystkich. A dokonało się ono poprzez odrzucenie Tego, który przyszedł jako posłany Uświęciciel. Od chwili, kiedy Jezus został odtrącony przez swoich, możemy doświadczać i śmierci, i zmartwychwstania. Oto cały paradoks. Skrót do zrozumienia wszystkiego w naszych relacjach – wyjaśniał ordynariusz legnicki.

Czytaj całość »»

 

Franciszek przed sułtanem

   Historia misji chrześcijańskiej ma wiele do zawdzięczenia Franciszkowi z Asyżu. Był on pierwszym wśród założycieli zakonów, który włączył do Reguły rozdział o wyprawach do krajów zamieszkałych przez niewiernych. Nadto otwarł nową erę powszechnej ewangelizacji. Szczególny blok społeczny i religijny wśród niewiernych stanowili Saraceni. Krzyż i półksiężyc były insygniami dwóch światów sobie przeciwstawnych i wykluczających się wzajemnie. Ponad stuletni okres krucjat przyczynił się przede wszystkim do zamknięcia się w sobie tych dwóch bloków i rozjątrzenia własnych antagonizmów, a także uniemożliwił wzajemne poznanie. Gdy pojawił się Franciszek ze swym pokojowym programem, krucjaty militarne zaczęły rzeczywiście tracić popularność. Asyżanin był przekonany, że musi być inny język niż język zbrojnych starć między ludźmi, którzy wierzą w tego samego Najwyższego Boga.

Czytaj całość »»

 

Aspekty moralne sakramentu chrztu

1. Powtórne narodziny
   Wyjdźmy z osobistego doświadczenia, że jesteśmy dziećmi. Nie wszyscy jesteśmy rodzicami, ale wszyscy jesteśmy dziećmi. Przyjście na świat nie było naszym wyborem, nikt nas wcześniej nie pytał, czy chcemy się urodzić. Z czasem każdy dojrzewał, i wciąż dojrzewa, czyli „staje się” tym, kim już jest – dzieckiem. Ale „staje się” w pełni swojej świadomości i ludzkiej wolności. W każdej chwili życie możemy zanegować i odrzucić, ale również możemy je przyjąć jako dar. Przyjmując je, „stajemy się” („powtórnie rodzimy”), dojrzewamy. I stale powraca w nas poczucie wdzięczności za życie, dziękujemy za nie rodzicom, dla których zawsze pozostajemy dziećmi.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 7 »

(c) 2006-2016 http://www.dlp90.pl