Początki misji na Sachalinie

[image]
   W dzień po XXV rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Duszpasterstwo Ludzi Pracy’ 90 w Legnicy zorganizowało kolejne spotkanie. Mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego odprawił o. dr Błażej Bernard Kurowski OFM. Po Mszy św. o. Błażej wygłosił odczyt pt. „Polscy misjonarze na Sachalinie”. Prelegent, wieloletni prowincjał Prowincji św. Jadwigi, obecnie gwardian i kustosz sanktuarium na Górze św. Anny, jest historykiem i również misjonarzem. Od czasu, gdy Generał Zakonu Braci Mniejszych w 1911 r. erygował na Śląsku Prowincję św. Jadwigi, franciszkanie przeżywali tam ponowny rozkwit życia religijnego. Zakonnicy często i chętnie zgłaszali się też na misje zagraniczne. Do najbardziej egzotycznych należały misje azjatyckie.

czytaj całość »»

 

Polscy misjonarze na Sachalinie

   W 1911 roku Generał Zakonu Braci Mniejszych erygował na Śląsku Prowincję św. Jadwigi. Było to nie tylko ważne wydarzenie dla Zakonu, ale również dla ludności śląskiej, która była bardzo związana z zakonem franciszkański. Na początku XX wieku franciszkanie przeżywają na Śląsku ponowny rozkwit życia zakonnego. Powstają nowe klasztory, w których organizują domy formacyjne i studiów dla młodych zakonników. Przy klasztorach prowadzili działalność kaznodziejską. Zajmują się także apostolstwem słowa drukowanego. Nie ograniczali swojej działalności tylko do terenów Śląska, ale na prośbę biskupa warmińskiego przejęli kilka klasztorów na tym terenie. Zakonnicy często i chętnie zgłaszali się na misje zagraniczne. Zgodnie z przepisami reguły i konstytucji generalnych na misje mógł wyjechać ten zakonnik, który otrzymał zgodę swojego ministra prowincjalnego. Najważniejszą placówką misyjną zakonu była niewątpliwie Ziemia Święta. Ziemia Święta, uchodząca za perłę wszystkich misji. W momencie powstania prowincji św. Jadwigi, Zakon Braci Mniejszych posiadał 63 tereny misyjne, na których pracowało 2061 zakonników. Niektóre prowincję szczyciły się tubylczymi powołaniami, których z roku na rok przybywało. Podobnie jak inne franciszkańskie prowincje, również i młoda śląska prowincja dążyła, by posiadać własny teren misyjny.

Czytaj całość »»

 

Przewodnik po Mszy św.

[image]
   W styczniowy wieczór odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Legnicy. Tym razem gościem i prelegentem był biskup legnicki Stefan Cichy.

czytaj całość »»

 

Wokół tajemnicy

   Wieczór, rozpoczęty Mszą św., przygotowało Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90. Po Eucharystii prelekcję wygłosił ordynariusz legnicki. Niewielka kaplica franciszkanów przy ul. Rataja w Legnicy z trudem pomieściła tych wszystkich, którzy w czwartek, 11 stycznia, przybyli na cykliczne spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90.

czytaj całość »»

 

Jubileusz 15. rocznicy DLP '90 w Legnicy

   W siedzibie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90, mieszczącej się w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy przy ul. Macieja Rataja 23, 12 kwietnia 2005 r. w intencji tego środowiska odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Tadeusz Rybak, dotychczasowy Biskup Legnicki.

czytaj całość »»

« 1 79 80 81 82 83 84 85 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl