Od Jakuba do Jakuba

[image]    Od czasów pruskich na terenie naszej diecezji nie istniała nawet pamięć o Szlaku św. Jakuba. Od dwóch lat szlakiem tym idą pierwsi nowożytni pielgrzymi do Santiago de Compostela.

A wszystko to za sprawą powstałego w 2004 r. Bractwa św. Jakuba, które zawiązało się na terenie parafii w Jakubowie. Jakubów leży kilka kilometrów od granicy naszej diecezji w kierunku Zielonej Góry. Jednak pierwszy w Polsce odrodzony odcinek pielgrzymkowego Szlaku św. Jakuba wiedzie przez kolejne miasta naszej diecezji. Są to m.in. Chocianów, Bolesławiec i Lubań, na Zgorzelcu skończywszy. A właściwie „skończywszy” to złe słowo, bo pątnicza trasa dopiero tutaj zaczyna swój starożytny, europejski żywot i wiedzie dalej tysiącami kilometrów na zachód Europy. Gdzie można się było tego wszystkiego dowiedzieć? Wystarczy systematycznie uczęszczać na comiesięczne wykłady organizowane przez legnickie Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90. A w czwartek 27 marca o św. Jakubie i odrodzonych po wiekach polskich trasach pielgrzymek do jego grobu opowiadał Henryk Karaś, pierwszy prezes Bractwa św. Jakuba. – Dziś, po wielu latach starań, drukowania przewodników, organizowania noclegów i mozolnego znaczenia tras, Droga św. Jakuba wiedzie aż spod Gniezna, przez Jakubów do Zgorzelca – wylicza Henryk Karaś, który swój wykład zilustrował prezentacją „Od Jakuba do Jakuba”. – Być może już niedługo ze swoją trasą przyłączą się Litwini – przypuszcza prezes Karaś. Na razie symbol białej muszli, znak pątników, widoczny jest coraz częściej na dolnośląskich szlakach. Coraz częściej także możemy spotkać pielgrzymujących do Hiszpanii wędrowców. To dobrze. Jest bowiem komu pomagać w jego drodze. Jest także z kogo brać przykład.
   Wykład Henryka Karasia odbył się w ramach kolejnego, już 185. spotkania członków i sympatyków Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90 w Legnicy. Spotkanie rozpoczęła Msza św., odprawiana w klasztorze franciszkanów przy ul. Rataja. Tym razem modlono się w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Przed wykładem modlono się także o powrót do zdrowia prof. Zdzisława Latajki, byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

■ ks. Roman Tomczak - Gość Niedzielny nr 14/132 z dnia 6.04.2008 r.

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl