Gra z Rosją

[image]    W sporach z Rosją atuty ma Unia Europejska. Nie potrafi ich tylko wykorzystać – twierdzi Konrad Szymański.
   Gościem noworocznego spotkania legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy był europoseł Konrad Szymański. Prelegent jest też redaktorem naczelnym politologicznego dwumiesięcznika „Międzynarodowy Przegląd Polityczny”. Wykład wygłosił o roli Unii Europejskiej na Wschodzie.

   Według europosła wejście Polski w struktury Unii Europejskiej nie spowodowało zniesienia odpowiedzialności naszego państwa za losy naszego regionu.
   – Unia jest powołana głównie do zadań gospodarczych – tłumaczył Szymański. – Nie możemy oczekiwać na spektakularną pomoc ze strony Brukseli w sprawach ściany wschodniej, bo takowej nie będzie – dodaje.
   Rząd polski powinien nakierowywać polityków zachodnioeuropejskich na sprawy związane ze wschodnią granicą Unii. – Tam, w Brukseli, muszą się nauczyć myśleć, że sprawy państw takich jak Białoruś czy Ukraina to po części problem samej Unii – dodaje poseł.
   Wykład zdominowany został jednak przez najświeższe problemy z rosyjskim gazem. Europoseł jest zdania, że brak wspólnej polityki energetycznej uniemożliwia Unii prowadzenie skutecznej polityki, zwłaszcza w sporach z Rosją.
   – Obrazowo wygląda to tak, że Rosja ma karty bardzo niskiej wartości, a Unia wysokiej, tylko kładzie je na stół w głupi sposób – mówił poseł Szymański. – 65 proc. budżetu Rosji stanowią wpływy z surowców. Głównym płatnikiem jest Unia. Jest stałym i dobrym płatnikiem. Tak dobrym, że Rosja chce wybudować jeszcze dwa rurociągi, by zwiększyć dostawy. Przecież to jest jeden z kilku argumentów, by spokojnie pertraktować z Rosją. Unia nie umie tego wykorzystać – dodaje poseł.

   Kolejne, 194., spotkanie odbędzie się 12.02. r. o godz. 18.00. Prelegentem będzie Stanisław Srokowski, pisarz, poeta, dramaturg, autor m.in. „Nienawiści” i „Ukraińskiego kochanka”. Wygłosi on prelekcję zatytułowaną „Ludobójstwo na polskich Kresach”.

■ Jędrzej Rams - Gość Niedzielny nr 4/174 z dnia 29.01.2009 r

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl