Mowa o autorytetach

[image]
– Nie istnieje proces wychowania bez udziału autorytetu.
Młodzi sami go szukają – zapewniał biskup Marek Mendyk


   Data wykładu przypadała tuż po pierwszej – historycznej dla nowego biskupa pomocniczego – konferencji Episkopatu Polski. Biskup, zanim rozpoczął wykład, zdradził,że ciągle żyje tamtym spotkaniem, które ujawniło,jak bardzo Duch Święty potrafi prowadzić swój Kościół – Piękne doświadczenie, które pokazuje, że Kościół jest naprawdę Bożym dziełem – wspominał.
   Podczas prelekcji skupił się na studium psychologiczno-pastoralnym takich pojęć, jak „autorytet” i autorytarność”. Biskup przez wiele lat zajmował się katechizacją, stąd temat wpływu autorytetu na zachowania innych łączył z konkretnymi przykładami z życia. – Jest wiele pojęć klasyfikujących zagadnienie autorytetu – zaznaczył.
– Nie zawsze się nad tym zastanawiamy, ale sami dzielimy autorytet ze względu na to, że ktoś „ma” bądź „jest” autorytetem – dodał biskup. Cały wykład, a także ciekawa rozmowa już po nim, przypomniały oczywisty fakt, że każdy człowiek szuka dla siebie autorytetu. Tym szukaniem zajęci są zwłaszcza młodzi ludzie. – najważniejszymi autorytetami w życiu pozostają te moralne, które mają dla nas największe znaczenie – zakończył bp Mendyk.
   Dla biskupa pomocniczego takimi autorytetami są Jan
Paweł II, kard. Stefan Wyszyński oraz ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Stefan Regmunt.

■ Jędrzej Rams - Gość Niedzielny nr 12/182 z dnia 22.03.2009 r

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl