Tysiące niemych słów

[image]    Nietypowe, bo trzecie w ciągu jednego miesiąca, spotkanie w klasztorze przy ul. Rataja poprowadził tym razem Paweł Zuchniewicz, pisarz i biograf Jana Pawła II.

   Paweł Zuchniewicz od wielu lat zajmuje się życiem i nauczaniem Papieża Polaka. Jeszcze jako młody dziennikarz jeździł po całym świecie za Ojcem Świętym, uczestnicząc w najważniejszych dla niego pielgrzymkach. Po latach powstały z tego ciekawe książki, które opisują postać Jana Pawła II niekoniecznie z polskiej, wykrzywionej czasami perspektywy.

   Temat najnowszej prelekcji – „Jan Paweł II – magia obrazu, siła słowa” – dotykał relacji papieża ze środkami przekazu. – Media karmią się tym, co szybsze, większe i nowsze – opowiadał prelegent. – Dlatego początkowo nowy Ojciec Święty był w centrum wszystkich informacji, ponieważ prawie każde jego działanie przełamywało zastane stereotypy – wyjaśniał.

   Z czasem media jednak przestały dostrzegać w papieżu jedynie postać obalającą komunizm. Gdy Jan Paweł II zaczął kierować słowa etycznego napomnienia również w kierunku państw Zachodu, dziennikarze skupili się praktycznie tylko na pierwszych oznakach starości Ojca Świętego. – Początek lat 90. był okresem spadku popularności papieża na Zachodzie – opowiadał Zuchniewicz. – Media kreowały atmosferę szybkiej śmierci papieża i potrzeby reform Kościoła – dodał. Choroba i ostanie lata Ojca Świętego były niemą Ewangelią, głoszoną jednak poprzez media. – Obraz schorowanego papieża mówił całemu światu, pędzącemu ciągle do przodu, więcej niż tysiące słów – zakończył Paweł Zuchniewicz.

   Biograf papieski wskazał na siłę życia i autentyczność Ojca Świętego, który przez całe swoje życie był wolnym człowiekiem i to sprawiało, że głoszona przez niego Ewangelia docierała też do ludzi mediów.

■ Jędrzej Rams - Gość Niedzielny nr 45/215 z dnia 8.11.2009 r.

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl