Świętych przywracanie

   Sylwetki piastowskiej pary książęcej – Henryka Pobożnego i jego żony Anny – były kanwą zachwycającej opowieści o średniowieczu, którą snuł ks. prof. Władysław Bochnak.

   Księżna Anna i jej małżonek książę Henryk II Pobożny jako kandydaci do chwały ołtarzy – to tytuł referatu, wygłoszonego we franciszkańskim klasztorze przy ul. Rataja w Legnicy, gdzie zbierają się członkowie i sympatycy DLP ’90.

   – Osłabienie kultu świętych z Matką Zbawiciela na czele przyczyniło się w jesieni średniowiecza do rozwoju protestantyzmu w Europie Zachodniej i Północnej. Miało to wpływ na zmniejszenie się frekwencji wiernych w czasie Mszy św., spadek powołań do stanu kapłańskiego oraz zakonnego i na eksplozję rewolucji kulturalnej młodzieży w 1968 r. Od tego roku postępuje stopniowa dechrystianizacja Europy oraz próby osłabiania katolicyzmu w Europie – mówił do zebranych ks. prof. Bochnak.

   Jak my, katolicy Europy Wschodniej, możemy się przyczynić do sanacji tego stanu rzeczy? – Odpowiedzią była troska sługi Bożego Jana Pawła II o beatyfikacje i kanonizacje, który ogłosił 482 nowych świętych i 1343 błogosławionych – podkreślał ks. prof. Bochnak.

   – Księżna Anna i książę Henryk Pobożny też byli po śmierci obiektami kultu, co podkreślił kard. Stefan Wyszyński w czasie homilii wygłoszonej we Wrocławiu podczas obchodów 20-lecia organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich – przypomniał referent.

   Andrzej Potycz, prezes DLP ’90, zapowiedział, że wykład ks. prof. Bochnaka ma ukazać się w formie broszury z ilustracjami.

■ Roman Tomczak - Gość Niedzielny nr 4/278 z 30.01.11 r.

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl