Skąd się wzięła moralność?

[image]    To było nietypowe połączenie. Otóż w klasztorze franciszkanów w tłusty czwartek o ludzkich czynach oraz źródłach ich moralności opowiadał o. Wacław Chomik.

   O. Wacław obok prelekcji wygłosił płomienne patriotyczne kazanie w czasie Eucharystii.

   Zanim jednak rozpoczęła się prelekcja zaproszonego gościa, odprawiona została Eucharystia w intencji Węgier i premiera Victora Orbána, aby proces głębokich reform państwa węgierskiego, z odwołaniem się do wartości chrześcijańskich, zakończył się sukcesem, a przemiany tam zachodzące były źródłem inspiracji dla Polski.

   Ambasada Węgier, poinformowana o tym nabożeństwie, przysłała specjalny list z podziękowaniami. Niemniej sednem spotkania był wykład o. Chomika. Jest on stałym gościem czwartkowych spotkań. Pojawił się już tutaj z 20 wykładami na przeróżne tematy. Tym razem próbował zebrać wiedzę Kościoła na temat źródeł naszej moralności. – Ciągle podejmujemy jakieś działania. W domu gotując obiad czy to w pracy, podpisując dokumenty. Ale czy każda aktywność jest czynem ludzkim? A może czynem człowieka? – rozpoczął o. Chomik. W kolejnych zdaniach duchowny systematyzował wiedzę m.in. na temat osoby ludzkiej, wartościach duchowych, zdolności rozumowania i możliwości dokonywania wyborów. Następne spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 18. Gościem będzie ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, który powie wykład pt. „Rodzina szkołą świętowania dnia Pańskiego – niedzieli”.

■ Jędrzej Rams - "Gość Niedzielny" nr 08/000 z 26.02.2012 r.

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl