Tomasza Łysiaka opowieść o patriotyzmie

   Tomasz Łysiak, pisarz, dziennikarz i publicysta, autor książki „Psy Tartaru”, opowiadającej o bitwie pod Legnicą spotkał się z uczniami w I LO. Pisarz opowiadał o Powstaniu Styczniowym.

   Tomasz Łysiak po raz kolejny gościł w Legnicy, po raz pierwszy w I LO. Dwa lata temu, przy okazji 770 rocznicy Bitwy pod Legnicą mówił (w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90) o Henryku Pobożnym oraz o swojej książce „Psy Tartaru”.

   - Dwa lata temu byłem tu na zaproszenie pana mecenasa Potycza z wykładem o Henryku Pobożnym – mówi Tomasz Łysiak. - Napisałem powieść, która w swoim finale opowiada o bitwie pod Legnicą, więc siłą rzeczy Legnica jest dla mnie ważna i wyjątkowa. Bywałem tu wcześniej pracując nad książką, odwiedziłem miejsca, w których toczyła się bitwa. Mam taką metodę pisarską, w której chcę jak najwięcej zobaczyć, „dotknąć” rzeczywistości, żeby później ją opisać.

   Tym razem uczniowie usłyszeli o Powstaniu Styczniowym. Wykład był piękną lekcją o historii naszego narodu. Autor mówił przede wszystkim o tym, w jaki sposób młodzi ludzie przeciwstawiali się zaborcy, jak z pieśnią na ustach stawali przeciw rosyjskim karabinom. Z ust autora „Nieśmiertelnych” uczniowie usłyszeli również o okolicznościach wybuchu Powstania Styczniowego, atmosferze społecznej, religijnej i politycznej jaka panowała przed wybuchem powstania.

   Halina Tamioła z zadowoleniem mówi o […] spotkaniu pisarza z uczniami jej szkoły.
- Spotkanie z nim to cenne doświadczenie dla naszych uczniów. Tomasz Łysiak jest człowiekiem, który bardzo mocno interesuje się nie tylko historią Powstania Styczniowego, ale także naszą lokalną, w tym życiem Henryka Pobożnego, a trzeba pamiętać, że nasza szkoła w pierwszych latach swojego istnienia nosiła imię Henryka Pobożnego. - dodała Halina Tamioła. - Jego wykłady, zarówno ten sprzed dwóch lat jak i dzisiejszy z pewnością w dużym stopniu przyczynią się do poznania historii ważnych dla naszego narodu wydarzeń.
Zapytany o to, jak ocenia patriotyzm wśród młodzieży I LO, skonkludował:

   - Widziałem, że w gorący sposób odbierają to, co mówię, ale najlepszym przykładem jest ten wspaniały tryptyk o bitwie legnickiej, który widziałem na szkolnym korytarzu. Ta młodzież jest wspaniała, gratuluję.

http://kulturalia.lca.pl, 19.04.2013., godz. 22:23

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl