Wykład o Polsce

[image]   Czy Rzeczpospolita jest potrzebna? W I LO zastanawiał się nad tym Romulad Szeremietiew, profesor KUL i były szef MON.

   Czy Rzeczpospolita jest potrzeba? Tak brzmiał temat wykładów, które Romuald Szeremietiew, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i były minister obrony narodowej wygłosił w czwartek w Legnicy, najpierw w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, a potem w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych.

   – Czy gdyby na początku XX wieku istniała silna Rzeczpospolita, taka jak w XVI wieku, wybuchłaby I wojna światowa? Czy gdyby taka silna Rzeczpospolita istniała w 1939 roku, wybuchłaby II wojna światowa? – Romuald Szeremietiew skłaniał licealistów do refleksji. – Rzeczpospolita jest potrzebna nam do życia, ale jeszcze bardziej jest potrzebna Europie, choć ona tego nie wie, albo udaje, że nie wie.

   Wykładowca z KUL tłumaczył też, że nie wystarczy urodzić się w Polsce, że polskość jako system wartości i dziedzictwo kulturowe należy wybrać.

   Licealiści z I LO z wielkim zainteresowaniem wysłuchali profesora z Lublina.
– Wykład pogłębił moją wiedzę historyczną o Polsce. Pokazał mi, jak ważny jest patriotyzm – mówiła Oliwia Treter. – Pomagał też zrozumieć, że kraj, w którym żyjemy, to jedna z najważniejszych wartości w życiu.

   Romuald Szeremietiew często ma okazję występować z prelekcjami dla młodzieży. Uważa, że młodzi chcą słuchać o Polsce i że interesują się historią.
W I LO spotkania z ciekawymi ludźmi są organizowane cyklicznie.

   – To był bardzo ciekawy wykład, który uczniom dał spore pokłady świadomości historycznej, co jako historycy szczególnie doceniamy – mówi Halina Tamioła, dyrektor I LO w Legnicy. – Teraz, gdy historia jest obowiązkowa tylko przez rok, dodatkowe zajęcia, wykłady z historii są bardzo potrzebne. Im więcej wiedzy historycznej, tym lepiej.

■ Agata Grzelińska, Panorama Legnicka, nr 23 z 11.06.2013 r .

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl