Henryk II Pobożny będzie wkrótce świętym?

   Henryk II Pobożny, książę śląski, który zginął w walce z innowiercami pod Legnicą w 1241 roku w czasie najazdu mongolskiego na Polskę może zostać beatyfikowany.

   Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego czyni Diecezja Legnicka. Jeszcze w czerwcu ks. Biskup Stefan Cichy, Ordynariusz Diecezji Legnickiej podczas najbliższego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski wystąpi do zgromadzenia biskupów z prośbą o podjęcie starań rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego. Ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy Diecezji Legnickiej poinformował PAP, że to poważna decyzja, bo: "jest oparta na podstawie badań dokumentacji przez zespół historyczny powołany przez księdza biskupa. Historycy przygotowali dowody potwierdzające męczeńską śmierć księcia Henryka Pobożnego w obronie wiary w czasie najazdu mongolskiego".

   Ks. Wesołowski podkreśla także, iż skierowanie wniosku o beatyfikację księcia zostało spowodowane prośbami, jakie pod adresem biskupa legnickiego kierowały środowiska i organizacje katolickie. Jeśli Konferencja Episkopatu Polski przyjmie wniosek z legnickiej diecezji, przekaże go następnie do Watykanu, gdzie będzie rozpatrywany.

   Książę Śląski Henryk II Pobożny z rodu Piastów był synem Henryka Brodatego i św. Jadwigi Śląskiej. Jego data urodzenia nie jest znana. Zginął w bitwie z Tatarami pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku. Od śmierci swojego ojca w 1238 roku, był księciem śląskim, krakowskim i wielkopolskim. W latach 1238-39 rządził w księstwie opolskim i był regentem w sandomierskim. Jako książę krakowski kontynuował starania o koronę królewską. W czasie najazdu mongolskiego na Europę w 1241 stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich oraz sojuszniczych, w tym rycerzy zakonu krzyżackiego.

■ Polskie Radio (za PAP), 09.06.2013 r.
http://www.polskieradio.pl/39/3/Artykul/862345,Henryk-II-Pobozny-bedzie-wkrotce-swietym

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl