Wykład o bezpieczeństwie Polski

[image]   Prelegent jest dobrze znany w legnickim środowisku prawicowym, bo często bywa w tym mieście. Mimo tego na początku spotkania Stanisław Potycz długo wyliczał zasługi oraz osiągnięcia gościa. Romuald Szeremietiew pojawił się z wykładem pt. „Czy Rzeczpospolita jest potrzebna?”.

   Były minister obrony szukał odpowiedzi na pytanie, w którym kierunku powinna pójść polityka wewnętrzna oraz zewnętrzna naszego kraju, tak aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Odpowiedź na tak zadane pytanie kryła się, według prelegenta, w dwóch podstawowych zdarzeniach z przeszłości. Pierwszym był fakt rozbioru Polski w XVIII wieku, kiedy to nie armie obcych mocarstw, lecz skorumpowani politycy zagłosowali za rozbiorem Rzeczypospolitej. Drugim ważnym przykładem było wspomnienie wojny obronnej września 1939 roku, kiedy mając podpisane umowy z największym mocarstwem ówczesnego świata, tj. Imperium Brytyjskim, zostaliśmy w czasie ataku Niemiec osamotnieni.

   Według Romualda Szeremietiewa, nie należy więc pokładać zbytniej ufności w układach podpisywanych w jednym ładzie międzynarodowym, bo każda zmiana ładu może spowodować nieaktualność danych umów. A obecnie ład bardzo szybko się zmienia za sprawą rozbudowy potencjału wojskowego Chin i Rosji. Prelegent udowadniał, że geograficzne położenie Polski pomiędzy Rosją a Niemcami sprawia, że tak Unii Europejskiej, jak i chociażby Stanom Zjednoczonym powinno zależeć na silnej organizacji państwa polskiego.

   Szeremietiew powiedział,że współpracownicy Władimira Putina coraz głośniej mówią o potrzebie stworzenia superpaństwa euroazjatyckiego, zdolnego konkurować z Chinami. Prym miałaby tam wieść Rosja z Niemcami. Ich sojusze jednak zawsze kończyły się konfliktami, a tylko silna Polska była i będzie w stanie blokować ich ewentualne zwarcie. Kolejnym gościem DLP’90 będzie pisarz Stanisław Srokowski z wykładem pt. „Wielkość i dramat Polskich Kresów”. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca, a rozpocznie je Eucharystia o godz. 18.00.

■ Michał Orda - "Gość Niedzielny" nr 24 z 16.06.2013 r.

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl