Wrocławski książę pierwszym świętym z diecezji legnickiej

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podpisał dekret o powołaniu zespołu ds. beatyfikacji księcia Henryka Pobożnego. Władca, który w 1241 roku zginął w bitwie z Mongołami, będzie pierwszym świętym urodzonym na terenie obecnej diecezji legnickiej.

[image]

   Książę Henryk Pobożny prawdopodobnie będzie pierwszym świętym z diecezji legnickiej. Członkowie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 od ponad 20 lat zabiegali, by dolnośląski władca, który w 1241 roku zginął w bitwie z Mongołami, został wyniesiony na ołtarze. Stanisław Andrzej Potycz, przewodniczący duszpasterstwa podkreśla, że Henryk Pobożny przez całe życie dawał przykład, jak postępować zgodnie z dekalogiem i zginął w obronie wiary.
   - Poza tym to był też wzór władcy, który dbał o ojczyznę. Idąc na bitwę z Mongołami wiedział, że zginie, bo pisał o tym w liście do matki. Uznał, że musi walczyć w obronie ojczyzny - mówi Stanisław Andrzej Potycz:
Stanisław Andrzej Potycz, który od ponad 20 lat dokumentuje historię Henryka II uważa, że beatyfikacja syna św. Jadwigi to tylko kwestia czasu.
   - Jeżeli zespół diecezjalny napisze uzasadnienie dlaczego Książę Henryk Pobożny powinien być wyniesiony na ołtarze w ciągu kilku miesięcy - a sądzę, że nie zajmie to więcej czasu, bo my materiały w tym zakresie mamy już zgromadzone – to procedury formalne muszą potrwać kilka lat, ale jestem przekonany, że ja tego dożyję - tłumaczy przewodniczący duszpasterstwa:
   Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski właśnie powołał zespół ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego. Przewodniczącym tego gremium został emerytowany biskup tej diecezji Stefan Cichy.

■ Andrzej Andrzejewski, Polskie Radio Wrocław (www.prw.pl), 22.03.2015., godz. 11:19

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl