Henryk II Pobożny błogosławionym?

   Henryk II Pobożny błogosławionym? Biskup Legnicki powołał Zespół Diecezjalny ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego. Komisja ma za zadanie przygotować dokumenty uzasadniające, dlaczego książę ma zastać wyniesiony na ołtarze.

[image]

   Wniosek o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego złożył 5 lat temu na ręce ówczesnego biskupa legnickiego Stefana Cichego, Stanisław Andrzej Potycz - przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy. Odbyło się to podczas obrad I Synodu Diecezji Legnickiej. Kolejnym krokiem było powołanie komisji historycznej, która miała za zadanie przekonać biskupa o zasadności tego wniosku. Teraz nowy Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski powołał Zespół ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego.

   Mówi Stanisław Andrzej Potycz:
„Zespół Diecezjalny ma właśnie zająć się przygotowaniem prac związanych z możliwością rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka Pobożnego. Podczas spotkania z biskupem, przed powołaniem tego zespołu, ksiądz biskup mówił, że chciałby, żeby zespół przygotował materiały związane z beatyfikacją księcia Henryka Pobożnego, a przede wszystkim, żeby przygotował pisemne uzasadnienie, dlaczego Henryk Pobożny powinien być wyniesiony na ołtarze. Gdy zostaną przedstawione księdzu biskupowi te materiały podejmie on decyzję w sprawie ewentualnego wystąpienia do Konferencji Episkopatu Polski o uzyskanie tzw. nihil obstat, czyli zgody tej konferencji na rozpoczęcie przez niego procedury beatyfikacyjnej Henryka Pobożnego w naszej diecezji.”

   Jeśli polscy biskupi poprą wniosek, wówczas kolejnym krokiem będzie skierowanie prośby do Stolicy Apostolskiej o zgodę na rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka Pobożnego. Jak na razie biskup legnicki powołał Zespół ds. przygotowania procesu, który liczy 9 osób. W jego skład wchodzą zarówno osoby świeckie jak i duchowne. Są to przede wszystkim historycy, liturgiści i prawnicy.

   Mówi ks. Bogusław Drożdż jeden z członków zespołu:
„Przewodniczącym tego zespołu jest bp Stefan Cichy – biskup senior, który wcześniej wiele już w tym kierunku zrobił; sekretarzem – ks. dr Sławomir Kowalski, z wykształcenia historyk kościoła; także pani dr Anna Sutowicz – historyk z Wrocławia, pan mecenas Andrzej Potycz, ks. dr Piotr Kot – biblista. Następnie ks. dr Mariusz Majewski – sekretarz biskupa legnickiego, pan dr Wacław Szetelnicki – historyk; liturgista ks. prof. Stanisław Araszczuk i mówiący te słowa ks. Bogusław Drożdż.”

   Przypomnijmy, 9 kwietnia 1241 roku, polskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny syn Świętej Jadwigi. Walka ta – w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski – zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.

■ Monika Poręba, Radio Plus Legnica (www.legnica.fm), 20.03.2015, godz. 16:28

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl