Bracia Henryka II Pobożnego

W rocznicę bitwy pod Legnicą oficjalnie zainaugurowano Bractwo Henryka II Pobożnego.

   Dokładnie w 744. rocznicę bitwy pod Legnicą w bazylice mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu został odczytany akt powołania do istnienia „Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz Anny Śląskiej”, w skrócie Bractwo Henryka II Pobożnego. Akt ten, już 19 marca br., podpisał bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.
   Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Hierarcha w homilii wskazał na wartości patriotyczne i religijne, jakim hołdował książę, które do dzisiaj są godne naśladowania.
   Inicjatywa powołania bractwa narodziła się w środowisku Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 działającego w Legnicy przy klasztorze ojców franciszkanów. Stowarzyszenie działa na podstawie prawa kościelnego. Wśród głównych założeń jest duchowy rozwój członków oraz dążenie do świętości, mając za wzór postacie księcia Henryka i jego żony Anny. Według statutu 9 kwietnia, w którym Henryk Pobożny poniósł śmierć, stanowi dla sióstr i braci bractwa szczególną okazję do modlitwy i celebracji uroczystej Eucharystii.
   Za wartości szczególnie ważne bractwo uznaje m.in. obronę podstaw chrześcijańskiej, łacińskiej cywilizacji, takich jak: prawo naturalne, w tym prawo do życia i naturalnej śmierci, tradycyjnie rozumiana rodzina katolicka, chrześcijańska kultura moralna oraz obecność Boga w społeczno-kulturalnej przestrzeni publicznej, patriotyzm i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

■ Jędrzej Rams, http://legnica.gosc.pl/doc/2425620.Bracia-Henryka-II-Poboznego, 09.04.2015 r.

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl