Bractwo Henryka Pobożnego rozpoczęło działalność

Uroczysta msza odprawiona w Bazylice w Legnickim Polu przez biskupa Marka Mendyka, symbolicznie zainaugurowała powołanie Bractwa Henryka Pobożnego.

   Data uroczystości związanych z inauguracją bractwa nie jest przypadkowa. To właśnie 9 kwietnia minęła 774 rocznica Bitwy pod Legnicą, w której zginął książę Henryk Pobożny.
   Początkowo bractwo będzie liczyło około 20 osób, ale jak zaznacza Stanisław Andrzej Potycz, z czasem członków może być więcej, ponieważ bractwo jest otwarte na nowe osoby. Każdy, kto chciałby zostać członkiem bractwa, powinien zgłosić swoją kandydaturę do jego władz. Celem bractwa będzie podejmowanie różnorodnych inicjatyw związanych z pogłębianiem wiedzy o Henryku Pobożnym i księżnej Annie Śląskiej, a także popieranie starań związanych z wyniesieniem księcia na ołtarze.
   Henryk Pobożny to postać wyjątkowa dla Legnicy. Już od 5 lat diecezja legnicka stara się o wyniesienie na ołtarze Henryka Pobożnego i uznanie go za świętego męczennika za wiarę. Książę zginął w Bitwie pod Legnicą, a jego śmierć na polu walki powstrzymała pochód Mongołów na Europę.
   Kolejnym z etapów starań o wyniesienie księcia na ołtarze było powołanie przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego Zespołu Diecezjalnego ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego. Zespół składa się z dziewięciu osób, zarówno świeckich, jak i duchownych, a jego celem jest przygotowanie dokumentów świadczących o zasadności wyniesienia księcia na ołtarze.

■ PP, 10.04.2015 r.
http://fakty.lca.pl/legnica,news,52358,Bractwo_Henryka_Poboznego_rozpoczelo_dzialalnosc.html

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl