Jest zielone światło dla księcia

Biskupi wydali zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka Pobożnego

   Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski będzie mógł wkrótce ogłosić rozpoczęcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacji księcia Henryka Pobożnego. A to dzięki decyzji biskupów polskich, którzy podczas ostatniego zebrania wydali zgodę w tej sprawie.
   - W środę otrzymałem tę wspaniałą wiadomość od księdza biskupa Kiernikowskiego. Bardzo się ucieszyłem, zwłaszcza że biskupi przyjęli wniosek jednogłośnie - mówi Stanisław Andrzej Potycz, przewodniczący Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, który zapoczątkował starania o wyniesienie księcia na ołtarze. - To jest przełomowe wydarzenie - dodaje.
   Początki starań o ogłoszenie najpierw błogosławionym, a potem świętym syna św. Jadwigi Śląskiej i księcia Henryka Brodatego sięgają 2010 roku. W marcu podczas sesji synodu diecezjalnego szef DLP ’90 złożył na ręce bp. Stefana Cichego, ówczesnego ordynariusza legnickiego, wniosek o rozpoczęcie starań o wyniesienie na ołtarze księcia Henryka Pobożnego i jego żony - księżnej Anny.
   Poprzedni ordynariusz powołał zespół historyczny, który miał zbadać sprawę męczeńskiej śmierci księcia Henryka oraz heroiczności cnót jego małżonki. Po zapoznaniu się z wnioskami, jakie opracował zespół historyczny, biskup Cichy zdecydował jednak, że należy starać się jedynie o beatyfikację księcia Henryka. Proces męczennika ma większe szanse na powodzenie.
   Obecny biskup legnicki także przychylnie potraktował starania o beatyfikację księcia, który zginął w bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku, broniąc chrześcijańskiego świata przed najazdem Mongołów. Powołał komisję, której zadaniem było przygotowanie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego.
   - Mam nadzieję, że książę Henryk zostanie ogłoszony błogosławionym jeszcze za naszego życia. Są na to spore szanse, tym bardziej że do wyniesienia na ołtarze męczennika za wiarę nie potrzeba cudu - dodaje Stanisław Andrzej Potycz.

■ Agata Grzelińska – Gazeta Wrocławska nr 237 z 10-11.10.2015. Artykuł ten ukazał się też w Panoramie Legnickiej nr 42 z 20.10.2015. pt. „Zielone światło dla Pobożnego”.
Patrz też: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/8986340,henryk-pobozny-bedzie-beatyfikowany,id,t.html

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl