Piękni, dociekliwi, odważni

   Pani dyrektor I LO w Legnicy, Halina Tamioła, zaprosiła mnie do szkoły, bym porozmawiał z licealistami o Kresach. Tak, jak powinno być wszędzie, pojawiły się duże mapy Rzeczypospolitej, na których można było wskazać Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Wilno, Kołomyję, czy Buczacz, a salę zapełnili uczniowie pierwszych i drugich klas.

[image]

   Opowiadałem o kulturach, tradycjach, bogactwie duchowym Kresów, o wielkich polskich pisarzach, uczonych, sportowcach, badaczach, odkrywcach, o udziale w życiu zbiorowym Rusinów, Ukraińców, Żydów, Niemców, Litwinów, Ormian, Tatarów i innych ludów. Młodzież była dociekliwa, odważna i piękna w swoich poszukiwaniach prawdy.

[image]

   Na szczęście powoli wychodzimy z doliny strachu, kiedy dorośli bali się pytać o zbrodnię ludobójstwa, jakiego dokonały bandy UPA na Polakach. Nadchodzi czas, w którym młode pokolenie chce wiedzieć, co się zdarzyło naprawdę na Kresach, dlaczego nastąpiło ludobójstwo. Ale chce też wiedzieć, jakie panowały wtedy obyczaje, języki, style życia. Naturalna potrzeba chłonnych umysłów. Brawo, młodzież i profesorowie I LO, znanej i cenionej, twórczej szkoły, powołanej do życia, jako pierwszej w Legnicy, już w 1945 r. Towarzyszył mi inicjator tego spotkania, mgr Stanisław Andrzej Potycz, chyba najbardziej aktywny działacz społeczny i kandydat na posła w tym mieście, a także poprzedni dyrektor I LO, Tadeusz Sznerch, krytyk literacki i opiekun tamtejszych środowisk literackich.

■ Stanisław Srokowski – www.srokowski.art.pl, 02.10.2015 r.

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl