Naturalne czy stanowione?

[image]W legnickim klasztorze franciszkanów o. Józef Szańca mówił o zamieszaniu wokół prawdy, wolności i sumienia. Odbyło się tam kolejne, 284. spotkanie członków i sympatyków Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90.
   Czy człowiek to tylko „bios”, jak chcą jedni, czy „etos”, jak chcą drudzy? Czy pochodzące od Boga prawo naturalne ma szansę obronić się przed napierającym zewsząd prawem stanowionym?
   Na te i inne pytania próbował znaleźć odpowiedź o. Józef Szańca, gość ostatniego spotkania DLP ’90. Tematem wykładu franciszkanina były skutki zamętu w relacjach między prawdą, wolnością i sumieniem. - Nurt laicki nie znajduje odpowiedzi na podstawowe pytanie, kim jest człowiek. Dlatego jego przedstawiciele wybierają autocelebrację i nihilizm, a to wprowadza zamęt w rozumieniu praw człowieka - mówił w Legnicy o. Szańca.
   Zdaniem zakonnika, odrzucenie prawa naturalnego w ustanawianiu wyroków sądowych prowadzi do sytuacji, w której ten, kto ma władzę, ma wpływ na wyroki. Powiększa się także obszar wolności jako przyzwolenia na dowolne interpretowanie lub świadome odrzucanie prawa naturalnego. - Zapytałem kiedyś holenderskiego aktywistę laickiego, czy uważa, że wolność jest najwyższą wartością? „Ależ tak” - odparł – „przecież to naturalne!” - opowiadał gość spotkania.
   - „Prawda was wyzwoli”. Ten krótki cytat z Ewangelii św. Jana zawiera właściwie wszystko, co chciałbym dziś powiedzieć – podsumował o. Szańca, dodając przy tym, że z wolności nie zawsze wyrasta prawda.
   W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele Liceum i Gimnazjum Franciszkańskiego, którego o. Szańca jest dyrektorem. Wykładowi przysłuchiwał się także ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii. Poinformował, że 20 lutego w Legnicy odbędzie się spotkanie przedstawicieli Kościołów katolickiego, ewangelickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Jego tematem będzie odkrywanie na nowo dnia Pańskiego – niedzieli. – Spotkanie odbędzie się w rocznicę podpisania wspólnego, ekumenicznego apelu w obronie świętości niedzieli - przypomniał ks. dr Wolański.
   284. spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 rozpoczęła Msza św., której przewodniczył o. Józef Szańca. On też wygłosił do obecnych krótką homilię.

■ Roman Tomczak – www.legnica.gosc.pl, 05.02.2016; „Gość Niedzielny”, nr 7 z 14.02.2016

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl