Kongregacja przygląda się Pobożnemu

   Dokumenty w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego piastowskiego księcia są już w Watykanie.

[image]
Henryk Pobożny, syn księcia Henryka I Brodatego i św. Jadwigi Śląskiej,
zginął z rąk mongolskich pod Legnicą w 1241 r.
Na zdj. fragment inscenizacji w 770. rocznicę bitwy


   Jak poinformował Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, po nihil obstat Komsji Episkopatu Polski, teraz pora na opinię w tej sprawie watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
   - Z tego co wiem, dokumenty takie via nuncjusz apostolski zostały już przekazane do Watykanu – poinformował Stanisław A. Potycz. Dodaje, że trudno powiedzieć, ile czasu zajmie Kongregacji analizowanie tej sprawy. Sądząc po podobnych przykładach, może to być 2-3 miesiące. - Tak było np. w przypadku nihil obstat dla procesu beatyfikacyjnego ks. Antoniego Dujlovićia – przypomina.
   Zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otworzyłaby drogę do oficjalnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego i dałaby możliwość tytułowania go Sługą Bożym. Jest wielce prawdopodobne, że proces będzie mógł rozpocząć się jeszcze w tym roku. Nie wiadomo natomiast, ile potrwa. Pod uwagę będzie brana męczeńska śmierć księcia, a nie kanoniczność jego cnót. Taka procedura jest zazwyczaj krótsza.

■ Roman Tomczak – www.legnica.gosc.pl (15.02.2016)

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl