Przyglądają się Pobożnemu

[image]   Dokumenty w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego piastowskiego księcia są już w Rzymie.
   Jak poinformował Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, po nihil obstat Konferencji Episkopatu Polski, teraz pora na opinię w tej sprawie watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Z tego co wiem, dokumenty takie zostały już przekazane do Watykanu przez nuncjusza apostolskiego – mówi Stanisław A. Potycz.
   Trudno powiedzieć, ile czasu zajmie Kongregacji analizowanie tej sprawy. Sądząc po podobnych przykładach, może to być 2-3 miesiące. – Tak było np. w przypadku nihil obstat dla procesu beatyfikacyjnego ks. Antoniego Dujlovićia – przypomina. Zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otworzyłaby drogę do oficjalnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego i dałaby możliwość tytułowania go sługą Bożym.
   Jest wielce prawdopodobne, że proces będzie mógł rozpocząć się jeszcze w tym roku. Nie wiadomo natomiast, ile potrwa. Pod uwagę będzie brana męczeńska śmierć księcia, a nie kanoniczność jego cnót. Taka procedura jest zazwyczaj krótsza.

■ Roman Tomczak – „Gość Niedzielny”, nr 8 z 21.02.2016; www.legnica.gosc.pl, 15.02.2016

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl