Konferencja historyczna

   Dziewiątego kwietnia przypada 775. rocznica bitwy pod Legnicą. W 1241 r. na legnickich polach polskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi. Jednak walka w obronie wolności, wiary oraz chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.

   W ramach obchodów tej ważnej dla naszego narodu bitwy 9 kwietnia w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej odbyła się konferencja historyczna poświęcona tym wydarzeniom.

[image]Prelegenci i uczestnicy konferencji; od lewej: bp Marek Mendyk, bp Włodzimierz Juszczak, Anna Sutowicz, Romuald Szeremietiew   O tym, że temat jest ważny, świadczyła liczba przybyłych osób nie tylko z Legnicy, ale z całej naszej diecezji. W konferencji uczestniczył m.in.: bp Marek Mendyk, bp Stefan Cichy oraz bp Włodzimierz Juszczak. Uczestnicy spotkania wysłuchali czterech wykładów wybitnych znawców tematu. Dr Anna Sutowicz, historyk kultury średniowiecznej z Wrocławia, przedstawiła szereg argumentów za uznaniem Henryka Pobożnego rycerzem doskonałym. Biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak na przykładzie Kościoła i wspólnoty greckokatolickiej z Wrocławia mówił o pielęgnowaniu pamięci o księciu Henryku Pobożnym. Kolejny z prelegentów prof. dr hab. Romuald Szeremietiew z Warszawy mówił o bitwie z Mongołami na legnickich polach w 1241 r. i jej znaczeniu dla historii Polski i całej Europy. Ostatni z wykładów wygłosił ks. prof. Stanisław Araszczuk, który mówił m.in. o „dniu narodzin” księcia Henryka Pobożnego.

   Wykłady wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników i skłoniły do ożywionej dyskusji, która rozgorzała po zakończeniu spotkania.

   Konferencję zorganizowaną przez Wyższe Seminarium Duchowne oraz Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 zakończyła wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo księży biskupów.

   Warto wspomnieć, że od kilku już lat w naszej diecezji trwają starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka Pobożnego jako męczennika za wiarę.

   Kolejne uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy z 1241 r. odbędą się w dniach 1-2 maja br. w Legnickim Polu.

■ Monika Łukaszów – Niedziela, nr 16 z 17.04.2016 r.

(c) 2006-2021 http://www.dlp90.pl