Spadkobiercy pamięci

   Częścią dnia skupienia legnickiego Bractwa Henryka Pobożnego była żałobna Panachyda, odprawiona w greckokatolickim soborze we Wrocławiu, gdzie przez wieki spoczywało ciało piastowskiego księcia.
[image]
   Dzień skupienia rozpoczęła wizyta w katedrze pw. św. Wincentego i św. Jakuba, należącej do diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. W jej podziemiach zostało pochowane ciało Henryka Pobożnego po bitwie pod Legnicą w 1241 r.
   Sklepienie krypty kryjącej sarkofag księcia runęło w XIV w. w wyniku powiększania prezbiterium. Na jej ślad natrafiono dopiero podczas ostatniej wojny w trakcie prac archeologicznych. W kwietniu 1941 r. właśnie w tym kościele uroczyście obchodzono 700-lecie bitwy pod Legnicą. Jednak już pod koniec wojny szczątki Piasta zabrano do Berlina. Tam ślad po nich zaginął.
   Dziś krypta jest restaurowana, można ją zwiedzać. Gospodarz tego miejsca, bp Włodzimierz Juszczak, był przewodnikiem po tym miejscu. O tym, jak ważna jest postać Henryka Pobożnego dla grekokatolików mówił podczas kwietniowej konferencji w legnickiej kurii. „Jesteśmy spadkobiercami pamięci o męczeńskiej śmierci Henryka Pobożnego. (...) My weszliśmy w ten kościół fizycznie, ale również staliśmy się cząstką jego historii” – mówił.
[image]
   Wśród uczestników wrocławskiego dnia skupienia byli m.in. Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły Bractwa Henryka Pobożnego i Księżnej Anny, biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski, reprezentujący abp. Józefa Kupnego, ks. prof. Stanisław Araszczuk, reprezentujący biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium maryjnego w Krzeszowie oraz wierni obu Kościołów.
   W drugiej części spotkania jego uczestnicy przenieśli się do budynku kurii greckokatolickiej przy ul. Łaciarskiej, gdzie ks. prof. Bogusław Drożdż wygłosił do zebranych konferencję duchową. Później zajęto się sprawami bieżącymi Bractwa, omówiono jego aktualną działalność (m.in. strona internetowa pobozny.pl), plany (wydawanie kwartalnika) oraz wyznaczono październikowy termin walnego zgromadzenia Bractwa. Odbyło się także posiedzenie Kapituły Bractwa.
   Z kurii uczestnicy dnia skupienia znowu przenieśli się do greckokatolickiej katedry, gdzie bp. Włodzimierz Juszczak odprawił Panachydę – nabożeństwo żałobne w intencji księcia Henryka II Pobożnego. Po niej Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził ks. prof. Stanisław Araszczuk. Modlono się także muzyką. Utwory Francka („Panis Angelicus”), Schuberta („Ave Maria”) oraz Stecenki („Blahoslavy dusze moja Hospoda”) wykonała Magdalena Marchewka, legnicka sopranistka.
■ Roman Tomczak – „Gość Niedzielny” (http://legnica.gosc.pl/doc/3231373.Spadkobiercy-pamieci), 13.06.2016

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl