Drużyna Henryka Pobożnego – od maturzystów z I LO

   Podczas swojej studniówki maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy przekazali szkole dary, nad którymi pracowali od listopada 2015 roku. Pierwszy to “Drużyna Henryka Pobożnego” - obraz na płótnie o wymiarach 2,5 na 1,5 m namalowany farbami akrylowymi, z werniksem damarowym i ramą z mahoniowca indyjskiego. Mahoniowiec posłużył też do wykonania drugiego daru: ławki z herbem.

[image]

   Maturzyści kontynuują zwyczaj zapoczątkowany przez starsze roczniki absolwentów I LO: każdy z nich zostawił po sobie własnoręcznie wykonane pamiątki, które można oglądać na korytarzach szkoły. Zaczęło się w 2013 roku od imponującego tryptyku „Bitwa pod Legnicą”. „Drużyna Henryka Pobożnego” jest zupełnie inna, bo przedstawia nie dynamiczne zdarzenie, ale grupę postaci charakterystycznych dla historii Śląska. Oprócz księcia jest tam Jadwiga Śląska, święta Anna, Stańczyk symbolizujący mądrość narodu, średniowieczny mnich, rycerze i dwórka.
   - W zamyśle jest to środkowa część tryptyku. Jeśli zechcą, dokończą go kolejne roczniki licealistów – mówi nauczyciel Robert Wójcicki, który sprawował artystyczną opiekę nad uczniami malującymi obraz. Miesiącami pracowali przy sztalugach: Anna Góralska, Aleksandra Nowicka, Aleksandra Podsiedlik, Justyna Niklewicz, Joanna Strychowska, Agnieszka Oczeretko, Paweł Wierzbicki, Mateusz Bajan i Wojciech Wójtowicz z klasy III D, Katarzyna Kubacka z klasy III B, Klaudia Drobinoga z klasy III E, Sara Iwanowska, Filip Knefel z klasy II A, Marcel Piłatowski, Martyna Ardelli, Karolina Kaczmarek z klasy II D oraz Kamil Makuchowski, Konrad Krystian, Jagoda Olesińska i Wiktoria Kalińczuk z klasy I D. Poza Robertem Wójcickim przy rozwiązywaniu artystycznych dylematów pomocą służyła pani Mirosława Lickiewicz.
   Dodatkowo tegoroczni maturzyści zostawiają w szkole ławkę z mahoniowca indyjskiego z dekoracyjnym herbem przedstawiającym średniowiecznego rycerza, który oddaje biedakowi swój płaszcz. Ławkę według projektu uczniów wykonała firma Drewlux z Legnicy (Janusz Górecki). Pozostali sponsorzy darów to Komitet Studniówkowy i młodzież klas maturalnych, Rada Rodziców oraz firma Big Form z Chojnowa (Stanisław Rokus).

■ Piotr Kanikowski – http://24legnica.pl/druzyna-henryka-poboznego-od-maturzystow-z-i-lo/ (23.01.2017)

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl