776 rocznica Bitwy pod Legnicą

   Każdego roku, 9 kwietnia, szczególnie w naszej diecezji, wspominamy rocznicę Bitwy pod Legnicą z 1241 r. Podczas tej Bitwy, zginął książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej. Jego ciało na polu bitewnym, św. Jadwiga odnalazła wraz z księżną Anną, żoną Henryka. Chociaż Bitwa z wojskami Mongołów była przegrana, jednak powstrzymała ich zwycięski pochód na Europę.
   Dziś, w 776 rocznicę tego wydarzenia, Bazylika Mniejsza w Legnickim Polu, obok parafian, gościła uczestników uroczystości, którzy tworzą w diecezji Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. Stowarzyszenie nosi też nazwę Bractwa Henryka Pobożnego.
   - Tak się złożyło, że nasze Bractwo – jak każde stowarzyszenie – posługuje się Statutem, w którym zapisano, że dzień 9 kwietnia, w którym Henryk Pobożny poniósł śmierć, stanowi dla Sióstr i Braci Bractwa, szczególną okazję do modlitwy jak i celebracji uroczystej Eucharystii. Jest to więc dla nas dzień świąteczny. Dlatego tu się spotykamy, aby modlić się za wspólnotę Bractwa, jak i o to, aby Henryk Pobożny został jak najszybciej ogłoszony jako błogosławiony i męczennik – mówił o tym wydarzeniu ks. prof. Bogusław Drożdż, kapelan Bractwa.

■ Ks. Piotr Nowosielski
Tekst i galeria zdjęć: http://www.diecezja.legnica.pl/wydarzenia/relacja/1433

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl