Rekonstrukcja bitwy w Legnickim Polu

[image]
(fot. TVP3 Wrocław)


   W Legnickim Polu upamiętniono dzisiaj słynną bitwę z Mongołami. Właśnie minęła jej 776. rocznica. Z tej okazji do tej podlegnickiej miejscowości przyjechało kilkuset miłośników historii średniowiecza.
   W Legnickim Polu stawił się kwiat rycerstwa polskiego, z księciem Henrykiem Pobożnym na czele. Władca właśnie przygotowywał się do bitwy, w której – jak wiadomo – straci głowę. Rycerzy zaprosiły lokalne władze. Gdyby nie bitwa, nikt by nie słyszał o niewielkiej miejscowości pod Legnicą.
   Rekonstrukcje historyczne cieszą się coraz większą popularnością. Uczestniczy w nich już kilkanaście tysięcy osób. Jedni przebierają się w średniowieczne stroje dla zabawy, inni próbują stosować rycerskie zasady w życiu codziennym.
   Niewykluczone, że Henryk Pobożny, jako męczennik za wiarę, zostanie wyniesiony na ołtarze. Na rozpoczęcie procesu jego beatyfikacji wyraził zgodę polski episkopat oraz Watykan. Do rozpoczęcia procesu beatyfikacji księcia potrzebny jest dekret biskupa legnickiego oraz wyznaczenie osoby, która tym się zajmie, tzw. postulatora. Takie decyzje spodziewane są jeszcze w tym roku.

■ Andrzej Lampart – TVP3 Wrocław (6.05.2017), http://wroclaw.tvp.pl/30265567/06052017-2130

(c) 2006-2018 http://www.dlp90.pl