Rocznica bitwy na filmowo

W tym roku mija 780. rocznica bitwy pod Legnicą i 60. rocznica otwarcia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, które od 1971 r. stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. W związku z tym Muzeum przygotowało film poświęcony temu miejscu, w którym od średniowiecza kultywowana jest pamięć o bitwie z 1241 r.

[image]
Karta pocztowa ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy


   Film o zaskakującej historii Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu jest już gotowy. O miejscu, które od średniowiecza do dziś jest ważnym ośrodkiem podtrzymywania pamięci o jednej z największych bitew średniowiecza i o księciu Henryku II Pobożnym, tragicznej postaci wydarzeń z 1241 r., opowie Konrad Byś, kierownik Działu Historycznego Muzeum Miedzi w Legnicy, które przygotowało produkcję. Wpisuje się ona w obchody 780. rocznicy bitwy pod Legnicą i 60. rocznicy otwarcia Muzeum Bitwy Legnickiej, które od 1971 r. stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy.
   Premiera filmu odbędzie się w rocznicę bitwy, 9 kwietnia o godz. 12.41 na muzealnym profilu Fb, na stronie internetowej MM oraz na kanale YT.
   Muzeum Bitwy Legnickiej mieści się w XIV-wiecznym pobenedyktyńskim kościele, który według tradycji wybudowano w miejscu, gdzie św. Jadwiga Śląska odnalazła zwłoki swojego syna Henryka Pobożnego, poległego w bitwie. Po remoncie i przebudowie na przełomie lat 50. i 60. XX w. obiekt utracił charakter sakralny, ale wciąż pełni rolę memorii. Muzeum ulokowano tu w 1961 r., od 1971 r. działa ono jako oddział terenowy Muzeum Miedzi w Legnicy.
   Film jest częścią kilkuodcinkowego cyklu, który ukaże się w tym roku w związku z obchodami 780. rocznicy bitwy. Ponadto planowane są uroczystości z okazji wydania banknotu euro upamiętniającego to wydarzenie, a także wystawa plenerowa przy muzeum w Legnickim Polu.

■ (muzeum) – artykuł został opublikowany 08.04.2021 r. na portalu „Gazety Piastowskiej”: https://www.gazetapiastowska.pl/kultura/rocznica-bitwy-na-filmowo/

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl