Sposób na niewieście życie i pierniczki orkiszowe

   Jeśli słowo niewiasta oznaczało dziewczynę nieznaną, to właśnie św. Hildegarda z Bingen przez kilkaset lat należała do tych niewiast, których dorobek naukowy, artystyczny i filozoficzny pozostał jakby pełen nierozpoznania.

[image]
© Joanna Kielar

   Święta od orkiszu, ksieni benedyktynek, przywódczyni, terapeutka, kompozytorka, a może doktor Kościoła, filozof, teolog? Obleczona, niczym w habit, w wielość talentów, zdolności i charyzmatów, popadła na 800 lat w zapomnienie. A przecież owocami jej charyzmy i działalności były wybudowane klasztory, podróże apostolskie, dzieła muzyczne i literackie, uzdrowienia i nawrócenia na drogę sprawiedliwości – opowiadała zebranym na spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 dr Alfreda Walkowska, starająca się od 30 lat, przywrócić pamięci ogromny dorobek medyczny, terapeutyczny i filozoficzny doktor Kościoła oraz promować styl życia i zdrowia wg mniszki z Bingen. Powołane przez panią Alfredę Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy, po latach zaangażowania, obok szlachetnej misji, może poszczycić się własną marką oraz stać się, niejako ad hoc, sposobem na niewieście życie, którego źródło wypływa z nauk zapomnianej – na zbyt długo – benedyktynki.
   Wykład przygotowany przez Alfredę Walkowską już w swoim tytule niósł przesłanie: Zwycięstwo kobiecej świętości Hildegardy z Bingen, czyli o tym czy doktor Kościoła potrzebuje obrony. Pytanie tak postawione, jak wyjaśniła prelegentka, jest nadal zasadne. Przyznanie św. Hildegardzie tytułu doktora Kościoła oraz autorytet jakim cieszyła się za życia, nie uchronił jej nauk przed dezawuacją i prostym wrzuceniem jej dzieł do szufladki zagrożeń duchowych: podnoszę ten temat po raz kolejny, wciąż bowiem słyszę głosy wątpiące w wartość nauk św. Hildegardy. Czynników „zapomnienia i niechęci” było wiele, a jednym z najważniejszych i zarazem aktualnych, wydaje się być nieroztropne sięganie po jej dorobek, które wciąż dokonuje zniekształceń i uproszczeń dzieła Świętej.
   Musiała czekać 800 lat, by Kościół potwierdził jej świętość oraz przyznał tytuł doktora Kościoła (w październiku 2012 r.). Benedykt XVI nadając jej ten tytuł potwierdził wyjątkowość jej życia oraz dorobku. Warto więc w tym momencie nadmienić, że jej zbiór wizji „Scivias” uznano za jedno z najwybitniejszych dzieł mistycznych, a jej kompozycje muzyczne wykonują wielkie filharmonie światowe. Ma także Hildegarda i swój młodzieżowy, polski wątek literacki. Miłośnicy „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz pamiętają zapewne Hildegardę Szoppe (córka Aliny Szoppe – muzyczki), która swe imię zawdzięcza właśnie kompozytorce z Bingen. Ścieżka, a może nawet autostrada życia, jaką wybrała św. Hildegarda wyprzedza o stulecia epoki nowożytne i nowoczesne z ich narzędziami poznawczymi i teoriami antropologicznymi, rysując pełnię kobiecego geniuszu w dziedzinach, które uznawano w naszej kulturze za męskie: sztuka, nauka, teologia, filozofia oraz w życiu codziennym, tradycyjnie będącym kobiecym praxis. Jak uważa A. Walkowska postać i dzieło Świętej do dziś mogą być wzorotwórcze dla ukształtowania silnej, aktywnej, wykształconej kobiety oraz być alternatywą dla wyczerpującej, często odtwórczej pracy korporacyjnej. Pozostaje tylko sięgnąć...
   Zapoznanie się z dorobkiem benedyktynki, niewątpliwie ułatwiają nam, tak praca dr Walkowskiej, jak wkład osób zgromadzonych wokół Centrum św. Hildegardy. Możemy np. zostać czytelnikami czasopisma „Hildegarda” i przetłumaczonych pism św. Hildegardy, słuchaczami muzyki (koncertów na znanej platformie jest w bród) lub po prostu zanurzyć ręce w mąkę orkiszową (dostępna w sklepiku internetowym oraz stacjonarnym przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy) i zrobić pierniczki ze szczyptą „topowych” hildegardowych przypraw bertramu i galgantu, bo droga do siebie i naszej wielkości/świętości może prowadzić przez rzeczy i czyny zwykłe, jak uczy przykład Świętej: http://www.hildegarda.pl/pierniczki-orkiszowe/.

■ Joanna Kielar – artykuł (ze zdjęciami) został opublikowany na portalu legnica24h.pl:
https://legnica24h.pl/sposob-na-niewiescie-zycie-i-pierniczki-orkiszowe,5246,a.html

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl