Dlaczego ja? Dobre pytanie.
Zaproszona do napisania książki, spanikowała i wysłała sms-a do przeora Jasnej Góry ojca Mariana Waligóry z pytaniem: Dlaczego ja? Otrzymała krótką odpowiedź: Dobre pytanie.
Monika Rogozińska © Joanna KielarCzytaj całość »»
O artyście, któremu żona wieszała obrazki na sznurku
Ojciec Józef Szańca, franciszkanin rozmiłowany w pięknie płynącym z obrazów Wlastimila Hofmana, opowiadał o religijnych inspiracjach i motywach twórczości "artysty z zawiązaną u szyi kokardą młodopolską"
Ojciec Szańca w Zakonie Braci Mniejszych © Joanna KielarCzytaj całość »»
Inspiracje i motywacje malarstwa Wlastimila Hofmana
Wstęp
Nie o dziejach ani o sztuce malarstwa będzie mowa, bo nie znam się na tym. Patrzę na dzieła sztuki, na twórczość artystów z podziwem, ale jako przeciętny odbiorca wpatrujący się w znaczenie, symbolikę, piękno, duchowy wymiar i w to, co wyraża, czy w to, co chce mi powiedzieć dane dzieło.
Do twórców kultury, artystów często przemawiał i pisał św. Jan Paweł II. Kościół bowiem doskonale wie, że tą drogą dokonuje się ewangelizacja oraz że duchowe bogactwo serca, myśli wyrażane jest właśnie w dziełach artystów. Wystarczy się trochę „rozejrzeć”, by zorientować się od razu, jak wiele wspaniałych, najwspanialszych dzieł powstało z inspiracji religijnej, z nadprzyrodzonej wiary i miłości.
Mówimy o tym także dlatego, że siły przeciwne Kościołowi i historycznej prawdzie usilnie dbają o to, by ją umniejszyć lub całkiem o niej zamilknąć. W Szklarskiej Porębie przypadkiem podsłuchałem przewodnika oprowadzającego turystów po naszym, franciszkańskim kościele pw. Bożego Ciała, w którym znajdują się liczne obrazy Wlastimila Hofmana. Przewodnik powiedział: „Artysta był husytą, ale żona mu kazała malować takie obrazy”. To nieprawda, zarówno Hofman jak i jego żona byli katolikami, ochrzczonymi w kościele katolickim, a ich ślub odbył się w Szklarskiej Porębie.
Czytaj całość »»
Polowanie na Matkę
1. Najwspanialsza wyprawa mego życia
Zadzwonił telefon. Zaskoczona, w pierwszej chwili nie pojęłam zaproszenia, jakie dostałam. Usłyszałam propozycję wyruszenia w podróż. Okaże się najwspanialszą, najpiękniejszą wyprawą mego życia i najtrudniejszą.
– Chciałbym zrobić prezent Matce Bożej na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu. Może by napisała pani książkę... – przedstawił od razu sedno sprawy przeor jasnogórskich paulinów o. Marian Waligóra.
Uwikłana w obowiązki, odpowiedzialności, służbę społeczną, zmagania o przetrwanie, nie od razu wyruszyłam. Szarpałam się. Gdy podjęłam decyzję, ciąg niespodziewanych wydarzeń, nie zawsze zgodnych z moimi oczekiwaniami, uczynił mnie wolną. Stanęłam przed Górą Gór – Jasną Górą.
Ksiądz Piotr Glas wspominał w tym sanktuarium, że kiedy przygotowywał tekst egzorcyzmu do Wielkiej Pokuty to spalił się dysk komputera. I ja doświadczyłam jednoczesnej awarii potrzebnych do mojej pracy narzędzi: aparatu fotograficznego – definitywnej, komputera, samochodu. Różne "przypadki" z perspektywy czasu układają się w łańcuch zaskakujących trudności oraz pomocy, jaką natychmiast otrzymywałam. Opatrzność stawiała na mojej drodze ludzi, których wsparcie nie pozwoliło mi zawrócić z tej wyprawy.
Czytaj całość »»
Konfederacja jest w nas
Dr Piotr Szubarczyk przyjechał do Legnicy z wykładem „Konfederacja Barska - pierwsze polskie powstanie narodowe w obronie Wiary i Ojczyzny (1768-1772)”.
Czytaj całość »»
« 1 16 17 18 19 20 21 22 »