Kim jest ubogi?

   Gościem styczniowego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy był ks. dr Piotr Kot – biblista, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego TV TRWAM. Przedstawił wykład „Błogosławieni ubodzy – biblijne spojrzenie na zagadnienie ubóstwa”.

Czytaj całość »»

 

Homilia

Hbr 3,7-14; Ps 95; Mk 1,40-45

   Zwróćmy uwagę na pierwsze wydarzenia opisane przez św. Marka. Jezus ma wiele pracy, ale nie wobec uczniów. Św. Marek nie opisuje ani jednego epizodu, w którym dokonałoby się coś istotnego w ich życiu. To są ludzie, którzy jeszcze nie rozumieją, co to znaczy „być z Jezusem” (Mk 3,14 – oni rozumieją to tak, jak tłumacze Biblii Tysiąclecia: „towarzyszyć Jezusowi”).

Czytaj całość »»

 

„Totus Tuus” Prymasa Wyszyńskiego

   Jest wieczór, 26 sierpnia 2012 r. Dobiega końca dzień, w którym Polacy świętują uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Także w sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku na Warmii Msza św. odprawiana jest według formularza tej uroczystości. Liturgia kończy się około dwudziestej, następnie kościół zostaje zamknięty, a opiekujący się sanktuarium księża marianie udają się na kolację. Nikt nie domyśla się, że za antepedium bocznego ołtarza św. Anny ukrył się przestępca, który ma zamiar ukraść liczącą trzy wieki srebrną sukienkę na obrazie Najświętszej Maryi Panny.
   Następnego dnia księża marianie odkrywają kradzież. Jak się później okaże, sukienka została bezpowrotnie stracona. Ujęty przez policję złodziej twierdził, że wrzucił ją do Wisły, jednak bardziej prawdopodobne jest, że sprzedał ją paserowi, a srebro zostało przetopione.

Czytaj całość »»

 

Prymas w Stoczku, czyli Polskie Betlejem

   W „Zapiskach więziennych” Prymasa Wyszyńskiego pod datą 1 stycznia 1954 r. czytamy: „Dziś doznaliśmy osobliwego nawiedzenia. Na samym skraju ogrodu, pod lipami, dotarły do nas jakieś głosy muzyki i śpiewu. (…) Powoli rozróżniamy melodię kolędy: Pójdźmy wszyscy do stajenki. Śpiewa lud, towarzyszą organy. Przy bardzo pilnym nadsłuchiwaniu docierają do nas jedynie zrozumiałe słowa: Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy”.

Czytaj całość »»

 

Paweł Zuchniewicz w KLO i II LO w Legnicy (15.12.2014 r.)

   Relacja z wykładu pana Pawła Zuchniewicza w II Liceum Ogólnokształcącym oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.

Czytaj całość »»

« 1 34 35 36 37 38 39 40 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl