Silva rerum

   „Silva rerum” oznacza las rzeczy, obfitość materiału. Tą łacińską sentencją ks. dr Józef Lisowski (Kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, Wikariusz Biskupi ds. Ekonomicznych i Gospodarczych) rozpoczął prelekcję w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy pt. „Zarządzanie dobrami doczesnymi Kościoła. Fikcje medialne a rzeczywistość”. Sprawy finansowe Kościoła są wieloaspektowe, stąd to porównanie do lasu rzeczy. Jest to temat, który media chętnie podnoszą atakując Kościół. Ich motyw działania jest taki: Kościół jest bogaty, a jeszcze domaga się kolejnych dóbr, majątków, dotacji i wszelkiego rodzaju ulg finansowych. Nie ma prawie dnia, ani tygodnia, aby sprawy finansowe Kościoła nie były przedmiotem ataku.

Czytaj całość »»

 

Pisarz świętej Faustyny

Świętość jest na ogół przyjmowana jako coś niezwykłego, niedostępnego i nadzwyczajnego. Przekonanie to utwierdzone jest w powszechnie używanym powiedzeniu „nie jestem świętym”. O tym, że wokół nas są ludzie wspaniali i zwykli, a jednak święci, przekonuje wykład jaki w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy wygłosił Jan Grzegorczyk z Poznania – pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i radiowych. Nosił on tytuł: „O świętej Faustynie i dzieciach marnotrawnych – moje miłosierdziowe przypadki”.

Czytaj całość »»

 

Ojcowie Zbigniew i Michał – świadkowie miłości

[image]   Wśród bardzo ważnych, wspaniałych wykładów w DLP ’90 tym razem będzie zwyczajna opowieść o świadkach miłości. Tutaj już słyszeliśmy o wielu świadkach, którzy byli wierni do końca Chrystusowi, Ojczyźnie, rodzinie, Kościołowi. Teraz także ja chciałbym opowiedzieć o świadkach miłości. Tej Miłości, o której Jezus powiedział, że „nie ma większej od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. O miłości i wierze, która zawsze zwycięża. Niegdyś, gdy byłem jeszcze w szkole podstawowej usłyszałem w kazaniu Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego stwierdzenie, którego wówczas nie rozumiałem: „To bł. o. Maksymilian, franciszkanin wygrał wojnę”. Z czasem przyszła refleksja, gdy skojarzyłem to zdanie ze słowami Jezusa: „Kto straci życie z Mego powodu, ten je odzyska”.

Czytaj całość »»

 

Patriotyzm w Sátoraljaújhely

[image]Tam dbają o tych, których historia oddzieliła od ojczyzny. Nam pozostaje tylko uczyć się, a może kiedyś naśladować.

   Sześcioro młodych legniczan (Weronika Mazur, Aleksander Kulik, Oskar Januszkiewicz, Michał Kuryło, Jakub Sprzączkowski, Agata Nakonieczna) między 14 a 20 lipca brało udział w spotkaniu młodych Węgrów z tzw. Basenu Karpackiego. Jest to festiwal patriotyzmu dla młodzieży pochodzenia węgierskiego mieszkającej poza granicami ojczyzny. Skąd wzięli się tam Polacy?


Czytaj całość »»

 

Życie do obrony

[image]   Wykład u franciszkanów był niezwykłą podróżą przez historię, a przewodnikiem był Marek Jurek.

   Lider Prawicy Rzeczypospolitej wygłosił wykład pt. "Aktualność cywilizacji chrześcijańskiej". Mówił o relacjach chrześcijaństwa z państwem. Aby zilustrować obecne relacje państwo-chrześcijaństwo, Marek Jurek cofnął się do początków naszej cywilizacji. Wskazał na podstawowe prawdy oraz komórki życia chrześcijańskiego. Chodziło o wolność. godność i prawo każdej jednostki do życia, własnych poglądów czy wolności.

Czytaj całość »»

« 1 41 42 43 44 45 46 47 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl