Potrzeba dialogu

Po raz trzeci ks. biskup dr Marek Mendyk – Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej spotkał się ze środowiskiem skupionym wokół Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, dla którego wygłosił wykład pt. „Natura i tożsamość szkoły katolickiej: prawo rodziców i uczniów do edukacji katolickiej”. Temat edukacji katolickiej jest mu bliski, gdyż jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Wykład poprzedzony został Mszą św. odprawioną w intencji dzieci i młodzieży, aby szkoły kształciły je w duchu szacunku dla polskiej tożsamości narodowej i tradycji chrześcijańskiej.

Czytaj całość »»

 

Rozważania o podwójnych nazwach miejscowych na Śląsku

   Niepodważalnymi atrybutami narodowości są: język ludu, pieśni ludowe oraz nazwy miejscowości i nazwy geograficzne. Zdaniem Wilhelma von Humboldta, wybitnego uczonego niemieckiego i ministra w rządzie pruskim, u człowieka posługującego się mową (u homo loquens) język wyraża jego tożsamość narodową. Pan Bóg zdaniem tego uczonego po to obdarował narody różnymi językami, aby każdy z nich przechowywał pamięć o swej tożsamości i strzegł jej odrębności. O obowiązku trwania przy swej tożsamości – nazywanej przez lud dziedzictwem przodków lub tradycją ojców, a przez ludzi nauki etnicznymi korzeniami – pisał już św. Augustyn: „Nie wynoś się ponad korzeń, bo to korzeń dźwiga ciebie, a nie ty korzeń”. A Benedykt Zientara, wybitny polski historyk, rozważając (w „Świcie narodów europejskich”, Warszawa 1985) powstawanie świadomości narodowej na obszarze Europy pokarolińskiej, zauważył, że już w XIII wieku „Słowo język stało się w Polsce i Czechach synonimem narodu” (s.340).

Czytaj całość »»

 

Autorytet a autorytarność. Studium psychologiczno-pastoralne.

Wprowadzenie

   Z autorytetem związani jesteśmy wszyscy. Stykamy się z nim w życiu rodzinnym, w szkole i w ciągu całego okresu naszej nauki, w Kościele, do którego należymy, oraz w społeczności, w której żyjemy i której prawa wiążą nas ze sobą. Potrzeba zainteresowania problematyką autorytetu i znaczenie tego pojęcia, sposób jego działania żywo odnoszą się do wszystkich aspektów życia. Pewnie też dlatego, że bardzo blisko tego pojęcia pojawiają się inne o różnych zakresach treściowych: autorytatywność, autorytatywny, autorytaryzm, autorytarność.

Czytaj całość »»

 

50-lecie ogłoszenia Konstytucji o Liturgii Świętej

50-lecie ogłoszenia Konstytucji o Liturgii Świętej – przygotowanie, myśli przewodnie,
dokumenty wykonawcze.


   Przeżywamy Rok Wiary, a Liturgia jest celebracją wiary, zgodnie z zasadą: Lex orandi – lex credendi. W tym roku 4 grudnia przypada 50. rocznica uchwalenia przez Sobór Watykański II Konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum concilium (=KL). Wiele sympozjów było poświęconych temu wydarzeniu i wiele jeszcze będzie.

Czytaj całość »»

 

Kazanie ks. dr Mariusza Majewskiego

W Roku Wiary przypada uroczyste spotkanie jubileuszowe Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Jesteśmy świadkami i doświadczamy tego ważnego wydarzenia. Uczestniczymy w nim, bowiem na to zaproszenie odpowiedzieliśmy naszą obecnością.

Czytaj całość »»

« 1 39 40 41 42 43 44 45 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl