Wniosek o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego

Podczas plenarnej sesji I Synodu Diecezji Legnickiej (27.03.2010 r.) Przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy'90 złożył, na ręce bp. Stefana Cichego, wniosek o beatyfikację księcia Henryka Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny.

Zobacz treść wniosku »»

 

Czerwona Gwiazda w Legnicy

   Wbrew pozorom nie ma ona nic wspólnego z obecnością wojsk ZSRR w Legnicy. Przez siedem wieków była ona symbolem troski o ubogich i chorych. Pod jej opieką znajdowały się szpitale i schroniska dla osób pozbawionych środków do życia oraz dla będących w drodze pielgrzymów. Była ona znakiem Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, którzy prowadzili tutaj szpital św. Mikołaja. O jego historii mówił Andrzej Niedzielenko na marcowym spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Jest on dyrektorem Muzeum Miedzi, a prócz tego jest pasjonatem historii regionu legnickiego. Plonem jego kolejnych studiów i zainteresowań stała się właśnie historia Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą i losy ich szpitala w Legnicy.

Czytaj całość »»

 

700-letni szpital

   Kto zna szpital, który by nieprzerwanie przez 700 lat pomagał chorym? W Legnicy było kiedyś takie miejsce.
[image]
   O Szpitalu św. Mikołaja mówił w czasie ostatniego spotkania DLP’90 Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi. – Szpitalnictwo w średniowieczu w ogóle nie spełniało funkcji leczniczych – na wstępie zaznaczył prelegent. – Przez wieki była to ochronka dla potrzebujących, tj. wdów, ubogich, bezdomnych. Swego rodzaju fenomenem Szpitala św. Mikołaja są lata jego istnienia oraz zarządcy, którymi byli szpitalnicy z Czerwoną Gwiazdą – dodał.

   Specyfiką śląskich szpitali było prowadzenie przez zakon czeski Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, który miał swoje siedziby tylko w Czechach, na Śląsku i w Polsce. Jego opiekunami były święte Agnieszka i Anna.

Czytaj całość »»

 

Dwie kultury na Śląsku

   Profesor Franciszek Antoni Marek – pierwszy rektor Uniwersytetu Opolskiego, wykładowca wielu zagranicznych uczelni, znawca, badacz i odkrywca wielu wydarzeń, dzieł oraz publikacji związanych z kulturą Śląska – przybył na lutowe spotkanie do Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Wygłosił tu odczyt pt. „Rozwój dwóch kultur na Śląsku od X wieku do dnia dzisiejszego”. Na wstępie zastrzegł, że jego prelekcja nie będzie dotyczyła kultury ludowej. Niemniej jednak podkreślił jej niezwykłą siłę witalną, wskazując, że nawet w najgorszych czasach lud śląski zaspokajał swoje potrzeby kulturowe własną twórczością.

Czytaj całość »»

 

Śląsk zawsze polski

[image]    Do prelegentów, którzy często wracają do klasztoru franciszkanów z nowymi odczytami, należy prof. Franciszek Marek, były rektor Uniwersytetu Opolskiego.

   Powodów, dla których Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza profesora, jest kilka. Bardzo ważna jest jego ogromna i niepodważalna wiedza na temat historii Śląska, od granic na Nysie aż po wschodnie rubieże Górnego Śląska. Po drugie – profesor nie boi się dotykać tematów, które niekiedy wydają się kontrowersyjne. W czasie 206. spotkania DLP ’90 poruszono – wydawałoby się: mało ciekawy czy kontrowersyjny – problem rozwoju dwóch kultur – polskiej i niemieckiej – na Śląsku od X wieku, aż do dzisiaj.


Czytaj całość »»

« 1 63 64 65 66 67 68 69 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl