250 rocznica I rozbioru Polski

Państwo polskie formalnie przestało istnieć w wyniku III rozbioru Polski w 1795 roku, kiedy to trzy sąsiedzkie kraje Imperium Habsburgów, Królestwo Prus i Imperium rosyjskie uzgodniły zasady ostatecznego podziału Rzeczypospolitej. To państwo, które w 1025 roku w wyniku koronacji Bolesława Chrobrego dołączyło do grona królestw ówczesnej Europy jako Królestwo Polskie, istniało nieprzerwanie 770 lat. Jeśli przyjmiemy symboliczny początek w postaci Chrztu Polski w 966 roku to tę ciągłość państwowości przedłużymy do 829 lat.

Czytaj całość »»

 

Legnica. Prokurator IPN z wykładem w duszpasterstwie

   Prelekcja związana była z czterdziestą rocznicą zbrodni lubińskiej. W czwartek 8 września w sali legnickiego kościoła pw. Matki Boże Królowej Polski odbyło się 336. spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Tym razem gościem wspólnoty z ponad trzydziestoletnią historią był Przemysław Cieślik, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, który wygłosił prelekcję pt. „Zbrodnia lubińska 1982”.

   Wystąpienie związane było z niedawną 40. rocznicą tamtej smutnej daty, kiedy to siły porządkowe ZOMO i MO otworzyły ogień do pokojowo demonstrujących w mieście Lubin uczestników manifestacji, zabijając trzech z nich: Mieczysława Poźniaka, Andrzeja Trajkowskiego i Michała Adamowicza oraz raniąc kilkunastu innych.

Czytaj całość »»

 

Tu też strajkowano

O legnickich akcjach strajkowych czerwca 1976 r., bohaterach tamtych dni dyskutowano podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.
[image]
   Gościem 335. spotkania, które odbyło się 23 czerwca w Legnicy, był Łukasz Sołtysik, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, doktorant UWr, współredaktor Encyklopedii Solidarności.

Czytaj całość »»

 

334 spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

"Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej", taki tytuł nosiło wystąpienie podczas 334 spotkania DLP ’90, wygłoszone 19 maja 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez prof. dr hab. Grzegorza Niemyjskiego.

[image]

Czytaj całość »»

 

DLP '90 o sztuce

Grzegorz Niemyjski swoje wystąpienie poświęcił problemowi sztuki w Kościele.
Gościem ostatniego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy`90 w Legnicy był dr hab. Grzegorz Niemyjski, artysta i dziekan Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Legniczanin swoją prelekcję zatytułował "Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej".

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 »

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl