Pamiętajmy o ogrodach…
kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej

W tytule naszego spotkania odnoszę się do refrenu piosenki „Pamiętajmy o ogrodach” z tekstem Jonasza Kofty, który brzmi: „Pamiętajcie o ogrodach / Przecież stamtąd przyszliście”.
Pochodzimy z ogrodu, z ogrodu Eden, który jak cały świat stworzył Bóg i widział, że wszystko co uczynił było bardzo dobre. Na końcu Bóg stworzył mężczyznę i kobietę (Rdz 1, 27-31) Stworzył człowieka na swój obraz, cechą człowieka jest także twórczość.


[image]
Prof. Grzegorz Niemyjski


Czytaj całość »»

 

O plagach dotykających Polskę

Gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy podczas 333. spotkania był Stanisław Srokowski, autor wielu powieści poświęconych tematyce kresowej i współczesnej Polsce.

Jest też poetą, dramaturgiem i publicystą. Uczestników spotkania przyciągnął zapewne tytuł jego wykładu, który brzmiał: „Siedem plag Polski”. Autor wystąpienia rozpoczął od przypomnienia kontekstu historyczno-społecznego naszej Ojczyzny, ukazując jej zmagania z różnymi wydarzeniami i wyzwaniami na przestrzeni dziejów.

Czytaj całość »»

 

Legnica. Stanisław Srokowski był gościem DLP'90

W czwartek 5 maja odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy'90. Tym razem gościem był Stanisław Srokowski, pisarz i autor wielu książek poświęconych tematyce kresowej i współczesnej Polsce.

[image]Twórcę niektórzy mogą pamiętać jeszcze z czasów, gdy w latach 1960-1968 uczył w legnickim w Technikum Elektroenergetycznym. Jakub Zakrawacz                         /Foto GośćCzytaj całość »»

 

Siedem plag Polski czyli marksizm kulturowy

   Istnieje błędne przekonanie, że komunizm upadł. Nie jest to prawda. Upadł Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jednak komunizm, jako formacja ideologiczna, polityczna i społeczna nie upadł, znakomicie się rozwija, a jedno z jego wcieleń, Nowa Lewica, zmieniła tylko nazwę i występuje w postaci wielu nowych ugrupowań i struktur społecznych (feministki, pacyfiści, obrońcy praw zwierząt, ekolodzy, gejowscy i lesbijscy aktywiści, seksualni dewianci, itp.). Tworzą oni silne organizmy ponadregionalne, takie jak Kampania Przeciw Homofobii, zwolennicy aborcji, miłośnicy wolnego seksu, itd. Używają nośnych, często atrakcyjnych, lecz mydlących oczy haseł, takich jak: pokój, prawa człowieka, sprawiedliwość społeczna, wolność, równość i braterstwo, tolerancja. Przy pomocy manipulacji, złudnych frazesów i fałszywego języka, pragną zawładnąć naszymi umysłami. Idee ich, nazywane przez specjalistów marksizmem kulturowym, rozwijają się głównie na Zachodzie, choć obejmują także cały współczesny świat, również i Polskę. Czym w istocie są? Otóż po klęsce marksizmu rewolucyjnego, który miał dokonać przemiany świata przez terror, rewolucje i śmierć tradycyjnych struktur społecznych i politycznych, po nieudanej rewolucji październikowej, ideolodzy komunizmu doszli do wniosku, że należy przy pomocy innych metod niż terror fizyczny, wprowadzać idee marksistowskie do świadomości zbiorowej. Warto przypomnieć w tym miejscu słynne słowa Fryderyka Engelsa, który pisał: „Wszystkim… wielkim i małym narodom przeznaczone jest zginąć… w burzy światowej rewolucji… (ogólnie wojny)… zniszczyć wszystkie narody wraz z ich nazwami (… )”.

Czytaj całość »»

 

Sztuka z przesłaniem

Jego obrazy nie powstają szybko, ale wzbudzają głębokie przeżycia.

   W piątek 10 marca w Muzeum Miedzi w Legnicy odbyło się kolejne spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90. Miejsce wydarzenia podyktowane było tym, że prelegentem był artysta Andrzej Boj Wojtowicz, którego obraz – wizerunek Henryka Pobożnego – znajduje się właśnie w Akademii Rycerskiej.
   Na początku spotkania pt. „Pictura fidelis – wiara i sztuka” malarz opowiedział o tajnikach swojej pracy, procesie powstawania farb i etapach tworzenia obrazów. Wyjaśnił, że większość z nich pozostanie w ukryciu i w zasadzie nie ujrzy światła dziennego z uwagi na to, że w ostatnim czasie tworzył dzieła, które trafiły za zakonną klauzurę. To m.in. obraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który został umieszczony w ołtarzu głównym w klasztorze ojców kamedułów w Bieniszewie. Co ciekawe, stanowi on niejako kontynuację dzieła mieszczącego się w legnickim kościele pw. św. św. Joachima i Anny – po latach artyście pozowała nawet ta sama para.

Czytaj całość »»

« 1 2 3 4 5 6 »

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl