Chrześcijański wzór władcy

   Dzisiejsza polityka szuka swoich wzorów osobowych w wielkich wydarzeniach historycznych ostatnich stuleci. Wybitni przywódcy i wodzowie tych czasów to na ogół ludzie, którzy poprzez swoje talenty dyplomatyczne i militarne umieli zapewnić sobie i reprezentowanym przez siebie narodom kluczową rolę w decyzjach o przyszłości całych kontynentów. Przyglądając się ich działalności można zauważyć mniej lub bardziej eksponowaną wolę dominacji nad innymi, a nawet tendencje imperialne, a w skrajnych przypadkach totalitarne. Wydaje się, że na tym tle średniowiecze, z nierozwiązywalnym sporem cesarza z papieżem, niczym się nie różni od epok późniejszych. Jak wykazują to nowe badania, nie zawsze tak było, a średniowieczny wzór władcy sprawiedliwego, aktywnego i mądrego nie był może powszechnie spotykanym przykładem, ale nie należał też do wyjątków. Jak udowodnił to w swojej monografii ks. Władysław Bochnak (Księżna Anna Śląska, 1204 – 1265, w służbie ludu Śląskiego i Kościoła, PWT we Wrocławiu, 2007) tego rodzaju władcami na Śląsku byli: książę Henryk Pobożny i jego czeska małżonka Anna.

Czytaj całość »»

 

Módlmy się o autorytety

                                                                        Życie nie po to tylko jest, by brać
                                                                        Życie nie po to, by bezczynnie trwać
                                                                        I aby żyć siebie samego trzeba dać
                                                                           Stanisław Sojka, Na miły Bóg

   Długoletni kapłan diecezji legnickiej, a od niedawna biskup pomocniczy legnicki ks. dr Marek Mendyk złożył wizytę we legnickim klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi, gdzie odprawił Mszę św. dla Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 i wygłosił wykład pt. „Autorytet i autorytarność. Studium psychologiczno-pastoralne”. W homilii ks. biskup nawiązał do czasu Wielkiego Postu. Zaznaczył, że jest on okazją do nawrócenia. Powrotu do ludzkiej normalności. Służenia drugim ludziom. Zauważenia innych w potrzebie i osamotnieniu. Całe nasze życie powinno być Wielkim Postem. W swoich rozważaniach ks. biskup nawiązał do refrenu piosenki Stanisława Sojki, który został wykorzystany jako motto do tego tekstu.

Czytaj całość »»

 

Mowa o autorytetach

[image]
– Nie istnieje proces wychowania bez udziału autorytetu.
Młodzi sami go szukają – zapewniał biskup Marek Mendyk


   Data wykładu przypadała tuż po pierwszej – historycznej dla nowego biskupa pomocniczego – konferencji Episkopatu Polski. Biskup, zanim rozpoczął wykład, zdradził,że ciągle żyje tamtym spotkaniem, które ujawniło,jak bardzo Duch Święty potrafi prowadzić swój Kościół – Piękne doświadczenie, które pokazuje, że Kościół jest naprawdę Bożym dziełem – wspominał.

Czytaj całość »»

 

Golgota Kresów

   Przejmującym świadectwem wiary podzielił się przybyły z Kowla na Ukrainie o. Polikarp OFM, który wygłosił homilię podczas Mszy św. poprzedzającej lutowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. W nawiązaniu do Ewangelii św. Marka (Mk 7,24-30) mówiącej o wielkiej wierze Syrofenicjanki, zapytał on, czy dość mamy wiary? I podał przykład ludzi z okolic Żytomierza. Tuż po wojnie, podczas odprawianej Mszy św., do miejscowego kościoła wkroczyło kilku funkcjonariuszy NKWD. Przerwali liturgię i księdza wyprowadzili na zewnątrz. Od tego czasu wszelki słuch po nim zaginął. Wierni śpiewali „Serdeczna Matko”. Księdza nie było, a oni nadal przychodzili do kościoła. Odprawiali Mszę św., kładli na ołtarzu kielich i ornat, żegnali się, czytali psalmy, modlitwę wiernych. Modlili się za kapłanów, których nie było. W dalszej części homilii o. Polikarp przypomniał wyjście Pana Jezusa na Górę Tabor, gdzie przemienił się i zaświecił jak słońce. Każdy z nas wychodzi na Górę Tabor w czasie Mszy św. Po Górze Tabor każdego czeka Golgota. Wezwał on do modlitwy z wielką wiarą, aby zło się nie powtórzyło. Módlmy się z wiarą kobiety z Ewangelii, która prosiła o uzdrowienie swojej córki, aby zły duch opuścił i nas. Po Mszy św. znany pisarz, dramaturg i poeta, Stanisław Srokowski, wygłosił wykład pt. „Ludobójstwo na polskich Kresach”.

Czytaj całość »»

 

Kto będzie pamiętał?

Słowo wstępne

   Nie pamiętamy naszej historii. Statystyki pokazują, że tylko co piąty z nas wie, czym była tzw. rzeź wołyńska. Na szczęście są naukowcy, którym chce się pracować nad tym, aby wreszcie statystyki zaczęły nam sprzyjać. Do takich należy prof. Stanisław Srokowski, który odwiedził Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90. Może jemu się chce, bo sam cudem ocalał z ukraińskonacjonalistycznej hekatomby? A może dlatego, że winni jesteśmy tę pamięć 60 tys. ofiar, a także tym, którzy – uciekając z Wołynia – azyl znaleźli w Legnicy, Jeleniej Górze, Jaworze.

■ Roman Tomczak, redaktor wydania.

Czytaj całość »»

« 1 68 69 70 71 72 73 74 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl