Niemcy oliwią maszyny?
Dorota Arciszewska-Mielewczyk, założycielka Powiernictwa Polskiego, opowiadała w Legnicy o zagrożeniach ze strony Eriki Steinbach i jej ziomków.
Stowarzyszenie Powiernictwo Polskie zostało założone w celu obrony polskich interesów przed zaborczymi ziomkostwami niemieckimi. Niestety, do dzisiaj, a mija kolejny rok ich funkcjonowania, Powiernictwo jest marginalnym stowarzyszeniem na polskiej scenie polityczno-społecznej. Główną twarzą PP jest Dorota Arciszewska- Mielewczyk, która w obecnej kadencji Senatu RP sprawuje mandat z okręgu Gdynia.
Czytaj całość »»
Promotor papieży
Gościem ostatniego spotkania u oo. franciszkanów był prof. o. Hugolin Langkammer. Jak mało kto, potrafi opowiadać on o nieznanych faktach z życia bł. Jana Pawła II.
Ojciec Langkammer miał wygłosić wykład pt. „Błogosławiony Jan Paweł II – dokonawca testamentu ziemskiego Jezusa Chrystusa”. Profesor na początku zastrzegł, że musi nieco zmienić temat. – Tak naprawdę to kardynał Karol Wojtyła, a później Ojciec Święty Jan Paweł II żył nie według jednego, ale według trzech testamentów Jezusa – rozpoczął.
Pierwszym z nich był ten, który kardynał Wojtyła omawiał w czasie słynnych rekolekcji dla papieża Pawła VI w 1976 roku. Myślą przewodnią tego testamentu były słowa z Ewangelii, w których Chrystus nakazuje miłować Pana Boga i bliźniego jak siebie samego. Profesor zaznaczył, że cały czas pamiętamy papieża jako tego, który wszystkich traktował w ten sam sposób. Szczytem tej miłości były odwiedziny u niedoszłego zabójcy.
Czytaj całość »»
Odsłonięcie Tablicy Smoleńskiej
Ekscelencjo – Księże Biskupie, Dostojny Księże Infułacie, wszyscy zgromadzeni w tej pięknej katedrze, drodzy słuchacze Radia Plus Legnica.
Mija dokładnie rok od czasu, gdy na rosyjskim lotnisku w Smoleńsku rozbił się samolot rządowy z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu dziewięćdziesięcioma pięcioma osobami na pokładzie. Udawali się oni na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Był to ogromny dramat dla naszego państwa i dla narodu polskiego. W katastrofie zginęły przecież wszystkie lecące nim osoby. Była to śmierć elit, ludzi wysokiej klasy, w zdecydowanej większości głęboko wierzących w Boga. Wśród nich ludzie wszystkich opcji politycznych w Polsce, najwięcej z Prawa i Sprawiedliwości. Mocno przeżyliśmy tę tragedię, a przez kościoły, ulice i place naszej Ojczyzny przelała się gigantyczna modlitwa. Wydawało się, że odmieni ona i zjednoczy Polaków. Niestety, szybko pojawiła się walka polityczna i spory o Krzyż, o miejsce religii w życiu publicznym, a nawet o sposób wspominania ofiar katastrofy. Trzeba jednak mieć nadzieję, że to się zmieni. Bo nadzieja mówi, że Bóg nawet z największego zła może wyprowadzić dobro.
Czytaj całość »»
Tatarska historia
Tradycyjnie już kwietniowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy poświęcone było rocznicy bitwy z Tatarami. Tym razem obchodzono 770. rocznicę tego wydarzenia. Msza św. została odprawiona w intencji wyniesienia na ołtarze księcia Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny. Po Mszy św. odbyło się spotkanie z zaproszonym gościem, którym był Tomasz Łysiak – pisarz, scenarzysta, dziennikarz, satyryk radiowy (znany z Radia WAWA jako DeDektyw Inwektyw) i aktor. Wygłosił on prelekcję pod tytułem „Tatarzy pod Legnicą”. Na wstępie zaznaczył, że od wielu już lat żyje czasem sprzed prawie ośmiu wieków. Napisał na ten temat trylogię zatytułowaną „Kroniki Szalbierskie”. Jej pierwsze dwie części to „Szalbierz” i „Bliznobrody”, a ostatnia „Psy Tartaru”, którą poświęcił wydarzeniom związanym z bitwą na Dobrym Polu.
Czytaj całość »»
Święta rodzina z... Legnicy
Na dwa dni przed rocznicą bitwy pod Legnicą gościem spotkania u oo. franciszkanów był pisarz Tomasz Łysiak, którego bogata i barwna twórczość historyczna każe niektórym krytykom literackim porównywać go do Henryka Sienkiewicza.
Młody literat został zaproszony do Legnicy, aby wygłosić wykład na temat Henryka Pobożnego. Od niedawna można kupić najnowszą powieść Łysiaka pt. „Psy Tartaru”. Opowiada o ostatniej bitwie piastowskiego księcia Henryka Pobożnego z „psami” mitycznej krainy piekieł – Tartaru. Stąd w średniowiecznej Polsce Mongołów nazywano Tatarami.
Czytaj całość »»
« 1 55 56 57 58 59 60 61 »