Czy współczesna młodzież to zmarnowane pokolenie?
14 listopada 2024 r. odbyło się kolejne – trzysta sześćdziesiąte – spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez ks. prof. Bogusława Drożdża – kapelana DLP ’90 (przewodniczący) i o. Józefa Szańcę OFMConv, który na prośbę Duszpasterstwa sprawował ją w intencji śp. ks. prof. Władysława Bochnaka (kapelana Duszpasterstwa w latach 1990-2014) i innych zmarłych Przyjaciół Duszpasterstwa – o radość życia wiecznego dla Nich. Wspólnota Duszpasterstwa w listopadzie każdego roku wspomina osoby z nim związane, które odeszły już do Pana, a w tym roku szczególną modlitwą objęła ks. W. Bochnaka w związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą Jego urodzin (11 sierpnia 1934) i 10. rocznicą śmierci (1 listopada 2014).
Ci inni, nieżyjący już Przyjaciele, to: wykładowcy Duszpasterstwa (Bernard M. Adamowicz, Jerzy Burchardt, Łukasz Czuma, o. Bazyli Iwanek OFM, ks. Władysław Jóźków, ks. Henryk Kietliński SAC, s. Maria Kominek OPs, o. Paschalis Kwoczała OFM, o. Hugolin Langkammer OFM, ks. Piotr Nitecki, Zdzisław Nowicki, Jerzy Przystawa, o. Franciszek Rosiński OFM, bp Tadeusz Rybak, o. Tadeusz Słotwiński OFM) i jego słuchacze (ks. Krzysztof Bojko, Jerzy Figurski, Paweł Juros, Maria Kisielewska-Podrez, Edward Kopczak, Czesław Kozak, Henryk Kułak, Bronisław Kurowski, Ryszard Kwiatkowski, Danuta Łuczkiewicz, Helena Łukasik, Bolesław Maliszewski, o. Seweryn Masarczyk OFM, Tadeusz Olaczek, o. Stanisław Paszewski OFM, Zbigniew Podrez-Kisielewski, Franciszek Ratajczak, Maria Skoczylas, o. Paweł Tarnowski OFM, Zygmunt Urban, Anna Wierzchowska, Artur Wierzchowski, Józef Wojciechowski, Zofia Zimna i inni). Ich imiona i nazwiska zostały odczytane podczas Mszy Świętej przez księdza Drożdża.
Po Mszy Świętej odbyła się – w Sali św. Józefa – część wykładowa spotkania. Tym razem gościem spotkania był Pan Przemysław Bożek (politolog, nauczyciel, menedżer), który wygłosił wykład pt. „Krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży”. Gość spotkania to były Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (2021-2024, ale pracował w niej od 2016 roku – najpierw jako dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji, a następnie jako wiceprezes), aktywny uczestnik życia biznesowego, samorządowego oraz organizacji pozarządowych, Doctor of Business Administration, radny Rady Miejskiej Głogowa (2006-2014). Ukończył studia na kierunku politologia i nauki społeczne na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego, jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania przedsiębiorstwem. A swoje pierwsze kroki menedżerskie stawiał jako prezes oraz dyrektor spółki sportowej Chrobry Głogów S.A. Jest społecznikiem zaangażowanym w rozwój szkolnictwa branżowego i technicznego oraz kultury, edukacji i sportu, także na dawnych „Kresach”. Do 2018 roku pracował jako nauczyciel w głogowskich szkołach, ale i potem wiele czasu poświęcał na pracę społeczną z młodzieżą, a za jego kadencji Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna mocno wspierała oświatowe placówki, np. działalność powołanego na jej terenie Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, w którym w 2023 r. otworzono sale edukacyjne, z których korzysta młodzież z całego Dolnego Śląska. Sale te noszą imiona wybitnych Polaków, np.: Stefana Drzewieckiego – pioniera lotnictwa, Tadeusza Tańskiego – konstruktora samochodowego, Mariana Lutosławskiego – inżyniera i mechanika.
![[image]](strony/publikacje/images/image745.jpg)
Prelegent mówił o swojej działalności wśród młodzieży, ilustrując ją prezentacją, zawierającą liczne przykłady takiej działalności. Wykład wywarł duże wrażenie na słuchaczach, przede wszystkim dlatego, że jego wymowa przeczy często powtarzanym opiniom, iż współczesna młodzież to zmarnowane pokolenie. Tymczasem młodzież przedstawiona przez prelegenta to młodzież przepełniona prawdziwymi wartościami, patriotyzmem, umiejąca oddzielać dobro od zła, wykazująca chęć działania i utwierdzania się w dobru. W dyskusji po wykładzie podnoszono, że dobrze byłoby, gdyby prelegent został zaproszony z wygłoszonym wykładem do szkół. I to nie tylko po to, aby wysłuchała go młodzież, ale aby wysłuchali go także nauczyciele. Młodzież dowiedziałaby się wtedy jak zachowują się jej rówieśnicy przedstawieni podczas wykładu, a nauczyciele uzyskaliby dodatkową wiedzę w jaki sposób można docierać do młodzieży z prawdziwymi wartościami.
Na koniec warto przytoczyć wypowiedzi dwóch wielkich Polaków o młodzieży, które zostały umieszczone w zaproszeniu na listopadowe spotkanie Duszpasterstwa:
Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi cywilizację miłości. (św. Jan Paweł II).
Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko. [...] Strzeżcie się fałszywych proroków. Chrystus wzywa do nowego stylu życia w uczciwości i prawdzie. (bł. kard. Stefan Wyszyński).
Miejmy nadzieję, że powyższe słowa – dzięki takim wychowawcom jak autor omawianego wykładu – będą stawały się coraz bliższe współczesnej młodzieży polskiej, i że odpowie ona pozytywnie na wezwanie Chrystusa do nowego stylu życia w uczciwości i prawdzie oraz będzie budować i umacniać na polskiej ziemi cywilizację miłości.
■ SAP – artykuł o wykładzie Przemysława Bożka pt. „Krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży” wyłoszonym 14 listopada 2024 r. w Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90