Nowoczesność i zgłupiałe sumienie

Kim jest człowiek XXI wieku, dziedzic czasu odkryć i „umysłowych rozruchów”. Epoki, która odrzucając transcendencję i wiarę religijną, umiłowała moc ludzką i świat wytworzony?

[image]
© J. Kielar

   Jaki jest człowiek XXI wieku, z jednej strony sakralizujący high technology, a z drugiej toczący spór o człowieka: jego sumienie, moralność, prawdę o nim samym, jego wolność, wartość życia i godność śmierci?

Czytaj całość »»

 

Śladami pamięci, historii i symboli

Śladami wydarzeń zapamiętanych, dziejów utrwalonych pismem, spuścizny poetów i obrazów wyobraźni starożytnej, podążali słuchacze II Konferencji Henryk Pobożny.

[image]
Prelegenci, organizatorzy, goście II Konferencji Henryk Pobożny © Joanna Kielar

   Snując opowieści o synu św. Jadwigi, wydarzeniach i dramatis personae ledwie zarysowanych piórem kronikarza, uzmysławiamy sobie jak skąpa jest materia odległych czasów i jak wiele, wplecionych ciasno tajemnic, pozostaje w jej osnowie. Rozpala wyobraźnię. Rodzi malarzy słów, awanturników wyobraźni i badaczy ksiąg. Ślad, podmuch, objaw, widmo, symbol, znak to trajektorie którymi możemy odbyć podróż w czasie do krańców monarchii Henryków Śląskich. Źródeł pisanych pozostało niewiele: Kronika Polska, Kronika Wielkopolska, Historia Tartarorum, list do papieża Grzegorza IX.


Czytaj całość »»

 

W konfrontacji z Prawdą

Gość Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przedstawił piękno i rozumność wiary chrześcijańskiej w ujęciu Benedykta XVI.

[image]


   W czwartek 12 stycznia w sali św. Józefa kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy wykład w ramach spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 wygłosił bp Andrzej Siemieniewski.

Czytaj całość »»

 

Święta Hildegarda z Bingen: autoportret z Duchem Świętym

Święta Hildegarda z Bingen (1098-1179) to bardzo ważny świadek wiary w epoce późnego średniowiecza. Oddana jako dziecko do klasztoru benedyktynek, z biegiem czasu została tam mniszką, a potem nawet przeoryszą.
   Zacznijmy od fragmentów fundamentalnego dla nas dzieła św. Hildegardy pod tytułem Scivias. Jest to skrót od dłuższej wersji tytułu: Scito vias Domini, czyli Poznaj drogi Pana. Książka zawiera 35 zdumiewających ilustracji namalowanych jako pomoce do zrozumienia kolejnych duchowych wizji Hildegardy.

Czytaj całość »»

 

Legnica. Wokół św. Hildegardy

Z prelekcją w Duszpasterstwie Ludzi Pracy '90 wystąpiła Alfreda Walkowska. Na wydarzeniu obecny był biskup legnicki.

W czwartek 15 grudnia w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbyło się 339. spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią, a po niej uczestnicy przenieśli się do sali św. Józefa, gdzie odbył się wykład Alfredy Walkowskiej.
Teolog oraz twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy w Legnicy starała się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule prelekcji: „Zwycięstwo kobiecej świętości Hildegardy z Bingen, czyli o tym, czy doktor Kościoła potrzebuje obrony”.

Czytaj całość »»

1 2 3 4 »

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl