Bp Mendyk z wykładem
Ordynariusz diecezji świdnickiej mówił w Legnicy m.in. o nadziei, czytaniu znaków czasu, a także o antychryście. Wykład zgromadził bardzo wielu słuchaczy pragnących się spotkać z bp. Markiem.
W czwartek 16 stycznia br. w salce św. Józefa przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy `90. Gościem był biskup świdnicki Marek Mendyk. Hierarcha przyjechał do miasta, które tak doskonale zna i pamięta, z wykładem pt.: „Znaki czasu i Rok Jubileuszowy – odkrywanie nadziei na trudne czasy”. Biskup na początku odwołał się do słów Jezusa, który zachęcał uczniów do czytania znaków czasów. To nie do końca jasne określenie jest zachętą do nieustannego poszukiwania relacji z Bogiem i odczytywania zdarzeń na świecie w kluczu i kontekście objawienia Bożego.
Czytaj całość »»
Znaki czasu i Rok Jubileuszowy – odkrywanie nadziei na trudne czasy
Niezawodna nadzieja – sercem wychowania
Z Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus mówił do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: „Deszcz idzie”. I tak się dzieje. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: „Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?”.
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest».
Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.
Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie. Łk 17, 20-25
Czytaj całość »»
Cztery wersy w każdym 12 sylab pauza na oddech między piątą a szóstą
Czułem ten Digitus Dei – Palec Boży. Najpierw pchnął mnie w stronę Angelusa Silesiusa – mówił Robert Gawłowski o przyczynach powstania najnowszego tomu wierszy "Boskie światło" oraz podążaniu śladami autora „Cherubinowego Wędrowca”.
![[image]](strony/publikacje/images/image747.jpg)
Robert Gawłowski, poeta, prozaik, krytyk literacki czytający wiersze podczas wykładu w DLP'90 © Joanna Kielar
Czytaj całość »»
Był wyrzutem dla wszystkich, którzy łamią prawo. Okiem filozofa o ks. Jerzym Popiełuszce
Wiara i wyrastający z niej ogląd świata oraz miłość do bliźniego, dawały mu ten rodzaj wytrwałości i nieugiętości, który pozwalał przezwyciężać strach, znosić groźby i dręczenie ponad miarę przez służby komunistyczne.
Nie był osobą ugrzecznioną, jakby chciały biografie świętych, bo jakoś tak jest, że w obronie prawdy trzeba być dzielnym, a to często oznacza – nieposłusznym. Nie dał się przekonać, że człowiek pochodzi od małpy. Nie ulegał presji laicyzacji przestrzeni publicznej przez usuwanie symboli wiary. Sprawiał kłopoty przełożonym i pisał: „życie w prawdzie to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznawanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zmienić taką, czy inną decyzją, taką czy inną ustawą”.
Czytaj całość »»
Droga do męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Wstęp
Słowo męstwo zdaje się wypadać ze słownika nie tylko języka potocznego lecz także z rozważań o etyce. O tym, na ile ta cnota jest ważna w kulturze europejskiej, niech świadczy ilość miejsca, jaką jej wyznaczył w Etyce nikomachejskiej Arystoteles1) . Są to obszerne fragmenty księgi II i III. Od cnoty męstwa rozpoczął omawianie najważniejszych dzielności (sprawności) etycznych.
![[image]](strony/publikacje/images/image744.jpg)
Czytaj całość »»
1 2 3 4 »