W duszpasterstwie o Henryku Pobożnym

Co roku 9 kwietnia na terenie diecezji obchodzona jest kolejna rocznica Bitwy Pod Legnicą z 1241 r., w której śmierć poniósł książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej.

   Nie dziwi więc fakt, że kolejne, 354. już, spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 poświęcono osobie księcia. Tym razem 14 marca wykład pt. „Sługa Boży Henryk II Pobożny obrońcą wiary, prawa i ubogich" (por. Ps 45, 4-5) wygłosił ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, wykładowca z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który jest zarazem postulatorem w rozpoczętym 8 czerwca 2021 r. procesie beatyfikacyjnym księcia Henryka.

Czytaj całość »»

 

Saga na cześć rodziny Potter. Kilka refleksji wokół wykładu.

Minęło wiele lat od wydania pierwszego tomu opowieści o małym chłopcu z blizną na czole, wokół którego nie tylko na kartach książki, działy się zdumiewające zjawiska.

[image]
Biskup Legnicki, prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski       © Joanna KielarCzytaj całość »»

 

Odczarowany Harry

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy'90 22 lutego zaprosiło na kolejne spotkanie. Tym razem jego gościem był bp Andrzej Siemieniewski z tematem, który wydaje się, że „odczarował” głośne zarzuty, a mógł też „oczarować” i zachęcić uczestników spotkania do innego spojrzenia na dzieło współczesnej literatury, jakim jest 7-tomowa opowieść o Harrym Potterze. Temat brzmiał: „Saga ku czci rodziny – Harry Potter".

Czytaj całość »»

 

Wierny do śmierci

Życie i męczeńska śmierć księdza Antoniego Dujlovicia (1914-1943)


   W ostatnich latach coraz częściej z zakamarków ludzkiej pamięci wydobywa się historie – życiorysy kapłanów, którzy wierni Bogu i Jego zasadom, składali na ołtarzu swoje własne życie. Przez wierność Bogu i ludziom, tak jak inni, znani ze swego świątobliwego życia, zasługują nie tylko na pamięć, ale i wyniesienie na ołtarze. Parafianie z Ocic (niedaleko Bolesławca), przechowywali przez dziesiątki lat pamięć o swoim ostatnim proboszczu, księdzu Antonim Dujloviciu. I chyba wydarzenia z czasów okupacji wsi Gumjery, istniejącej kiedyś w diecezji Bania Luka, przeszłyby w niepamięć wraz ze śmiercią ostatniego świadka tamtych wydarzeń, gdyby nie zainteresowanie się nimi ks. Anto Orlovaca – badacza dziejów diecezji banjaludzkiej. Ks. Orlovac duszpasterzując w parafiach Banja Luka, Ravska i wśród wygnańców z Bośni i Hercegowiny w okolicy Karlovaca, zapoznał się z wieloma wydarzeniami z lat okupacji, mającymi miejsce na tych terenach. W szczególności zainteresował się życiem kapłanów, którzy wierni chrześcijańskim zasadom zostali zamordowani przez komunistyczną partyzantkę. Wśród nich znajdował się ks. Antoni Dujlović.

Czytaj całość »»

 

Bezradność nauki wobec tajemnicy. Doświadczenie lekarza

   Jestem lekarzem kardiologiem. Mam 54 lata. Jestem szczęśliwą żoną, matką, córką, siostrą, przyjaciółką. 16 stycznia 2014 roku nie jest zwykłym dniem. Zmienia moje życie. Zmienia mnie.
   Tego dnia ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy wydaje dekret powołujący Komisję do zbadania wydarzeń w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Tam 25 grudnia 2013 roku konsekrowana Hostia zanurzona w konsekrowanym winie upadła na podłogę w trakcie udzielania Komunii św. Następnie włożono ją do czystego kielicha z wodą i pozostawiono w tabernakulum. 4 stycznia 2014 roku zauważono, że część Hostii jest przebarwiona na czerwono i ma zmienioną strukturę.

Czytaj całość »»

1 2 3 4 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl