Legnica. Prokurator IPN z wykładem w duszpasterstwie

   Prelekcja związana była z czterdziestą rocznicą zbrodni lubińskiej. W czwartek 8 września w sali legnickiego kościoła pw. Matki Boże Królowej Polski odbyło się 336. spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Tym razem gościem wspólnoty z ponad trzydziestoletnią historią był Przemysław Cieślik, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, który wygłosił prelekcję pt. „Zbrodnia lubińska 1982”.

   Wystąpienie związane było z niedawną 40. rocznicą tamtej smutnej daty, kiedy to siły porządkowe ZOMO i MO otworzyły ogień do pokojowo demonstrujących w mieście Lubin uczestników manifestacji, zabijając trzech z nich: Mieczysława Poźniaka, Andrzeja Trajkowskiego i Michała Adamowicza oraz raniąc kilkunastu innych.

Czytaj całość »»

 

Tu też strajkowano

O legnickich akcjach strajkowych czerwca 1976 r., bohaterach tamtych dni dyskutowano podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.
[image]
   Gościem 335. spotkania, które odbyło się 23 czerwca w Legnicy, był Łukasz Sołtysik, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, doktorant UWr, współredaktor Encyklopedii Solidarności.

Czytaj całość »»

 

334 spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

"Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej", taki tytuł nosiło wystąpienie podczas 334 spotkania DLP ’90, wygłoszone 19 maja 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez prof. dr hab. Grzegorza Niemyjskiego.

[image]

Czytaj całość »»

 

DLP '90 o sztuce

Grzegorz Niemyjski swoje wystąpienie poświęcił problemowi sztuki w Kościele.
Gościem ostatniego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy`90 w Legnicy był dr hab. Grzegorz Niemyjski, artysta i dziekan Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Legniczanin swoją prelekcję zatytułował "Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej".

Czytaj całość »»

 

Pamiętajmy o ogrodach…
kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej

W tytule naszego spotkania odnoszę się do refrenu piosenki „Pamiętajmy o ogrodach” z tekstem Jonasza Kofty, który brzmi: „Pamiętajcie o ogrodach / Przecież stamtąd przyszliście”.
Pochodzimy z ogrodu, z ogrodu Eden, który jak cały świat stworzył Bóg i widział, że wszystko co uczynił było bardzo dobre. Na końcu Bóg stworzył mężczyznę i kobietę (Rdz 1, 27-31) Stworzył człowieka na swój obraz, cechą człowieka jest także twórczość.


[image]
Prof. Grzegorz Niemyjski


Czytaj całość »»

1 2 3 4 »

(c) 2006-2022 https://www.dlp90.pl