Mały Watykan

Gościem 319. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 był ks. Leszek Mirek – kapłan Archidiecezji Krakowskiej, od 2007 r. dyrektor Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka” w Zakopanem*.

   Spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona w intencji wprowadzenia w życie codzienne Polaków nauczania św. Jana Pawła II, po której ks. Mirek wygłosił wykład pt. „Święty Jan Paweł II w Księżówce i pod Giewontem“. Powodów do podjęcia tej tematyki było kilka. Przede wszystkim 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski (2–10 czerwca 1979), a także przypadająca dokładnie w dniu wykładu 22. rocznica odprawienia przez Niego Mszy św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem (6 czerwca 1997).
[image]
   Jan Paweł II przybył do Zakopanego 4 czerwca późnym wieczorem i zamieszkał w „Księżówce”. Gdy do niej przyjechał rozejrzał się i powiedział: „To jest teraz mały Watykan”, gdyż zamieszkało z Nim pod jednym dachem ok. 80 dygnitarzy. Była to sytuacja wyjątkowa, bo podczas Jego dotychczasowych wizyt mieszkali oni w kilku miejscach.
   Historia domu, nazwanego w 1909 r. „Księżówką”, rozpoczęła się w 1875 r. Był on miejscem pobytu lub odwiedzin wielu osobistości, w tym świętych: Szczęsnego Felińskiego, Maksymiliana Kolbe, br. Alberta Chmielowskiego, Józefa Sebastiana Pelczara i Jana Pawła II. Ten ostatni przybywał do niego wielokrotnie – jako ksiądz, biskup i kardynał, a podczas pielgrzymki w 1997 r. spędził w nim 4 dni.
Ojciec Święty podczas Mszy św. odprawionej u podnóża Tatr powiedział m.in.: „Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na cała Polskę, od Tatr do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda – w górę serca!. Wołał także: „Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym i społecznym”. – Jak ważne i aktualne są te słowa dzisiaj. Musimy o nich pamiętać – powiedział ks. Mirek. Na zakończenie wykładu przypomniał on inne wizyty papieskie na Podhalu i w Tatrach: w 1979 r. – w Nowym Targu i w 1983 r. – w Dolinie Chochołowskiej, gdzie w schronisku Papież spotkał się z Lechem Wałęsą i odbył spacer do Doliny Jarząbczej.
   Ksiądz Dyrektor, następnego dnia pobytu w Legnicy, spotkał się z prawie stu uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu, którym również opowiedział o wizytach Papieża Polaka na Podhalu. Młodzież podziękowała mu gromkimi brawami na stojąco i kwiatami, a spotkanie zostało zakończone odśpiewaniem „Barki” – ukochanej przez Jana Pawła II pieśni oazowej.
[image]
   Można mieć nadzieję, że młode pokolenie Polaków – pozostające wobec świętego Papieża w innej perspektywie niż to, które uczestniczyło w spotkaniu z ks. Mirkiem dzień wcześniej (tzw. pokolenie JP II) – zechce pozostawać z Janem Pawłem II w łączności, w tym z Jego nauczaniem. Papieskie nauczanie może bowiem pomóc wszystkim Polakom – w szczególności młodym – w zdefiniowaniu kolejnych wyzwań jakie stawia współczesny świat i radzeniu sobie z nimi. Oby piękna opowieść księdza z Zakopanego przyczyniła się do spełnienia tej nadziei.

■ Stanisław Andrzej Potycz

* Więcej o ks. L. Mirku czytaj: https://www.ksiezowka.zakopane.pl/informacje/dyrektor/

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl