Papieże mojego życia

Pontyfikaty ostatnich biskupów Rzymu widziane oczami hiszpańskiego duchownego.

   W czwartek 23 stycznia w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90. Gościem stowarzyszenia był kapłan z Hiszpanii ks. dr Ignacy Soler, który wygłosił wykład pt. .Papieże mojego życia: św. Paweł VI, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek".
   Kapłan rozpoczął prelekcję, przypominając św. Jana XXIII. Ksiądz Soler w kilku słowach podsumował pięć lat jego pontyfikatu, w które wpisywało się przede wszystkim zwołanie Soboru Watykańskiego II. Następnie przedstawił duchowy portret św. Pawła VI, którego zadaniem miała być kontynuacja soboru powszechnego i doprowadzenie go do końca.
   Krótki, bo zaledwie 33-dniowy pontyfikat kolejnego papieża Jana Pawła I stanowił według ks. Solera przede wszystkim przetarcie szlaku przyszłemu biskupowi Rzymu. - On wcale nie chciał być głową Kościoła. Powiedział, że papieżem powinien być ten, kto siedział naprzeciwko niego. Tym kardynałem był Karol Wojtyła - mówił hiszpański duchowny.
   Styczniowemu gościowi DLP '90 rządy św. Jana Pawła II kojarzą się z cnotą męstwa: - W Rzymie, w dużej mierze opanowanym przez masonów, przez ponad 100 lat nie odbyła się procesja Bożego Ciała. Papież postanowił przywrócić stary zwyczaj. Wiele osób mu to odradzało, ale on nie zrezygnował - powiedział ks. I. Soler.
   Benedykta XVI duchowny nazwał geniuszem: - To bez wątpienia jeden z największych teologów XX w. - mówił ks. Ignacy. Pontyfikatowi jego następcy wykładowca postanowił nadać miano kontynuacji. Papież Franciszek w swoim nauczaniu ma bowiem czerpać z dorobku poprzedników. O Ojcu Świętym wykładowca wyrażał się bardzo pozytywnie: - Ten papież umacnia moją wiarę. Ma wielu krytyków, ale ja nie zamierzam ich słuchać - zakończył kapłan.
   Ks. dr I. Soler jest hiszpańskim kapłanem prałatury personalnej Opus Dei. Styczniowy wykład stanowił jego piątą prelekcję wygłoszoną dla DLP'90.

■ Jakub Zakrawacz – „Gość Niedzielny” nr 5 z 02.02.2020 r. (https://legnica.gosc.pl/gal/spis/6126130.Papieze-mojego-zycia)

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl