Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół

Świadectwo pamięci, emocji, wiary, apostolstwa, wierności Kościołowi, duchowości Opus Dei i Papieżowi. Tak, można by najkrócej opisać spotkanie z ks. dr. Ignacym Solerem.

[image]
© Joanna Kielar

   „Jako kapłan Kościoła katolickiego, jako wierny Opus Dei, jako człowiek nie potrafię żyć bez Chrystusa, bez Kościoła bez Papieża... Żaden papież nie trafił do mojego serca, jak papież Franciszek. Kiedy słucham Jego homilii trafia do mnie, jak żaden inny...” – mówił ks. dr Ignacy Soler do zgromadzonych w Klasztorze Braci Mniejszych Konwentualnych w Legnicy, nowym miejscu spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90. Dzieląc się wspomnieniami o zasiadających na Stolicy Piotrowej Papieżach, z których każdy, na swój sposób towarzyszył jego życiu religijnemu oraz drodze do kapłaństwa, podkreślił swoje przywiązanie do nauczania Jorge Mario Bergoglio SJ czyli Papieża Franciszka. Uważa, że przetaczająca się w mediach i środowisku katolickim krytyka Papieża Franciszka jest niezrozumiała i przykra. W historii Kościoła byli papieże „nie na poziomie”, ale wiek XX przyniósł Papieży Świętych: Jana Pawła II, Pawła VI, Jana XXIII i to właśnie ich dzieło, kontynuuje Franciszek Papież. Kościół prowadzi Duch Święty, niezależnie od stylu papieża, zaś każdy kto „ma problem” z Papieżem, powinien zastanowić się, czy nie ma przypadkiem problemów z Panem Jezusem? Postaciami wspomnień i zarazem wykładu, obok Papieża Franciszka byli: Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI.
   Prywatny poczet papieży ks. dr Ignacego Solera rozpoczyna Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, Papież Pius XII, którego początek pontyfikatu przypada na okres II Wojny Światowej. Mimo niejednoznacznej oceny jego postawy w wojennej zawierusze, uważany jest za wiernego przyjętemu hasłu: Pokój jest dziełem sprawiedliwości. Zapamiętany z zaangażowania w pomoc humanitarną oraz udzielenia azylu uchodźcom wojennym i Żydom.
Angelo Giuseppe Roncalli, Papież Jan XXIII, którego hasłem jest: Posłuszeństwo i Pokój, ks. Ignacy Soler uważa za podobnego do Franciszka Papieża. Jan XXIII - we wspomnieniach prelegenta – pozostał człowiekiem otwartym na ludzi, człowiekiem komunikacji, sympatycznym i dowcipnym: „to jest papież mojej komunii, to jest papież, którego widziałem”. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini, Papież Paweł VI pozostanie osobą, kierującą ad hoc kroki hiszpańskiego studenta matematyki na drogę kapłaństwa, intelektualistą rozumiejącym ducha Opus Dei. Papieżem, który ideę swojego hasła: W imię Pańskie, urzeczywistnił poprzez zaangażowanie w reformę Kościoła rozpoczętą wraz z powołaniem Soboru Watykańskiego II i zaangażowanie ekumeniczne.
   Albino Luciani, Papież Jan Paweł I (hasło: Pokora) nosił przydomek Uśmiechniętego Papieża: „słyszałem tego papieża i chciałem się uśmiechać” – kontynuował ks. Soler. Zmarł niespodziewanie w 33. dniu pontyfikatu. Obok, budzącej wiele emocji nagłej śmierci, pozostanie profetą, tym Papieżem, który przewidział wybór kardynała Karola Wojtyły na urząd Piotrowy.
   Wspomnienie o Karolu Wojtyle, Papieżu Janie Pawle II, uznał ks. Soler za trochę niezręczne, bo co można powiedzieć Polakom o Papieżu Polaku? W tym nieco przekornym stwierdzeniu zawarta została pamięć o związanymi z głęboką wiarą wielkości i męstwie Jana Pawła II, wyrażone w haśle: Totus Tuus – Cały Twój. Wyraził także głęboką wdzięczność za kanonizację założyciela Opus Dei (św. Josemaría Escrivá de Balaguer).
   „Jan Paweł II wybrał niesamowitego prefekta Kongregacji Wiary”: Joseph Aloisius Ratzinger, Papież Benedykt XVI (hasło: Współpracownicy prawdy). Dla ks. dr. Ignacego Solera jest on geniuszem teologii porównywalnym do największych. Jego pontyfikat związany z Logosem, bowiem wszystko stworzone jest przez Słowo: „a tym słowem jest Chrystus i prowadzi”.
   Idea budująca ponad godzinny wykład pt. Papieże mojego życia... ks. Ignacego Solera, wydawała się wypływać ze słów św. Ambrożego: Ubi Petrus, ibi Ecclesia – Gdzie Piotr, tam Kościół (a może słów siostry Łucji dos Santos z Fatimy: Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół […] Ten, kto nie jest z Papieżem, nie jest z Bogiem, a kto pragnie być z Bogiem, musi być z Papieżem). Każdy Papież jest nie tylko Suwerenem Państwa Watykan, Głową Kościoła, człowiekiem z całym swym bogactwem, ale w przekazanej nam tradycji: następcą Piotra, któremu Jezus powierzył misję nauczania i kierowania wiernymi. Dlatego bycie wiernym Papieżowi jest tożsame z trwaniem w jedności z Chrystusem. Bycie wiernym papieżowi „kimkolwiek by był” należy również do złożeń Opus Dei.
   Warto jeszcze nadmienić, że ks. dr Ignacy Soler jest kapłanem prałatury personalnej Opus Dei w Polsce oraz prowadzi swój blog na stronie:
https://kaplani.com.pl/pl/strefa_mysli/blogi/kaplan_w_swiecie_blog_ks_ignacego_solera/(namefilter)/p

■ Joanna Kielar – tekst (wraz z galerią zdjęć) został opublikowany na portalu legnica24h.pl: https://legnica24h.pl/gdzie-jest-piotr-tam-jest-kosciol,3585,a.html

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl