Spotkanie z prałatem Opus Dei w Polsce

Gościem kolejnego 324. spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 (DLP '90) w Legnicy był ks. dr Ignacy Soler, rezydujący w Polsce hiszpański kapłan prałatury personalnej Opus Dei.

   Miejscem spotkania 23 stycznia była franciszkańska parafia św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Rozpoczęło się ono Mszą św., sprawowaną w intencji zmarłego 7 grudnia 2019 r. śp. o. dr. Tadeusza Słotwińskiego OFM. Ojciec Tadeusz był specjalistą z zakresu teologii życia wewnętrznego, stąd też był jednym z częściej zapraszanych do duszpasterstwa wykładowców. Miał tutaj 25wykładów.
   Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Soler. Mówił w niej o kapłaństwie i więzi z Chrystusem. Słuchaczom zadał też swoiste zadanie domowe: sięgnąć do tekstu Ewangelii według św. Jana 17,21 i uczynić go treścią osobistego rozważania.
   Po Eucharystii odbyła się druga część spotkania, podczas którego przedstawił wykład pt. Papieże mojego życia: św. Paweł VI, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek. Prelegenta przedstawił uczestnikom spotkania mec. Stanisław Andrzej Porycz, przewodniczący Kapituły DLP '90 .
   Chociaż w tytule wykładu przedstawione są imiona wspomnianych papieży, prelegent sięgnął także do osoby papieża Jana XXIII, jako inicjatora zwołania Soboru Watykańskiego II oraz krótkotrwałego, a jednak wyjątkowego – chociażby przez przyjęcie podwójnego imienia, które symbolizowało chęć prowadzenia Kościoła drogą swoich poprzedników – pontyfikatu papieża Jana Pawła I.
   Sylwetka każdego z papieży ilustrowana była osobistymi refleksjami na temat ich życia, oraz znaczenia każdego z nich dla historii Kościoła i losów świata w okresie ich pontyfikatu. Przy Janie Pawle II wspominał m.in. czas jego śmierci, kiedy w Polsce nastąpiła niesamowita jedność.
   Ks. Soler jest z urodzenia i pochodzenia Hiszpanem. W Madrycie ukończył studia matematyczne (1977), natomiast stopień naukowy doktora nauk teologicznych uzyskał w 1983 r. na Uniwersytecie Navarry w Pampelunie. W 1981r. został wyświęcony na kapłana prałatury personalnej Opus Dei. Od 1994r. mieszka w Polsce. Sam wspomina żartobliwie, że miał do wyboru wyjazd do Nigerii, Japonii lub Polski i wybrał nasz kraj. Obecne spotkanie było już piątym spotkaniem z legniczanami i gośćmi Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.
   Ks. Soler prowadzi także swój blog na portalu: www.kaplani.com.pl .
   Treść wykładu jest udostępniona na stronach Radia Plus Legnica (www.legnica.fm), w zakładce Duszpasterstwo Ludzi Pracy.

■ ks. Piotr Nowosielski – „Niedziela Legnicka” nr 7 z 16.02.2020.

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl