Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym w świetle zachowanych dokumentów

   Przed północą 12 grudnia 1980 r. służby milicyjne i wojskowe zaaresztowały oraz umieściły w ośrodkach internowania ok. 5 tys. działaczy opozycji i Solidarności.

[image]


   "W stanie wojennym dokonano bowiem zbrodni, nie tylko poszczególnych osób ale również na duchu narodu. I aby ten duch narodu mógł się w pełni odrodzić potrzebna jest nam prawda o naszych dziejach i stanie wojennym..." mówił Pan Andrzej Potycz, otwierając grudniowe spotkanie w DLP '90 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.

[image]


   Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 gościło Adama Orzecha, głogowskiego historyka i przewodniczącego Głogowskiej Rodziny Katyńskiej, autora książki „Czuć się naprawdę wolnym… Stanisław M. Orzech 1942 – 1990”.

[image]


   Adam Orzech w swojej bogatej prezentacji dokumentów z czasów stanu wojennego, połączonej z wykładem pt. „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym w świetle zachowanych dokumentów” przedstawił dzieje tworzenia się opozycji, kształtowania się jej struktur, tła akcji protestacyjnych na terenie Głogowa i Zagłębia, działań Służby Bezpieczeństwa oraz ludzi będących funkcjonariuszami komunistycznej władzy PRL, m.in. Stanisława Cieślika ("klika Cieślika").

   Natomiast wspomnieniami o legendzie głogowskiej opozycji, ojcu prelegenta Stanisławie M. Orzechu, podzielili się przyjaciele nieżyjącego opozycjonisty (zm. w 1990 r.): Stanisław Obertaniec (dyrektor, wicedyrektor rozgłośni Radio Plus Legnica) i Dorota Czudowska (senator).

■ Joanna Kielar – tekst artykułu został opublikowany na portalu legnica24h.pl

(c) 2006-2023 https://www.dlp90.pl