Odczarowany Harry

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy'90 22 lutego zaprosiło na kolejne spotkanie. Tym razem jego gościem był bp Andrzej Siemieniewski z tematem, który wydaje się, że „odczarował” głośne zarzuty, a mógł też „oczarować” i zachęcić uczestników spotkania do innego spojrzenia na dzieło współczesnej literatury, jakim jest 7-tomowa opowieść o Harrym Potterze. Temat brzmiał: „Saga ku czci rodziny – Harry Potter".

[image]
Temat wywołał żywe zainteresowanie uczestników spotkania


   Autor wykładu zna zarzuty, jakie pojawiły się pod adresem autorki, brytyjskiej pisarki J.K. Rowling i jej dzieła. Dlatego też zwrócił uwagę na szereg elementów, które tym opiniom przeczą. Są one zawarte w samych opowieściach, tylko często przechodzi się nad nimi do porządku dziennego, nie do końca zwracając na nie uwagę. „...że Harry Potter jest wyzwaniem, świadczy dyskusja, która się rozpętała wokół tej książki. Z jednej strony padają argumenty, że Harry Potter to ‘przedszkole okultyzmu’, z drugiej zaś słychać głosy, że dzięki tej lekturze odkryć można wartość przyjaźni, poświęcenia czy solidarności." (Grzegorz Górny, W drodze, nr 10/20) – to jedna z opinii, która pozwala spojrzeć na Harrego trochę inaczej.
   Prelegent zwrócił uwagę, że mamy do czynienia ze współczesną wersją swoistej baśni, w której świat – tak jak dawnej wchodziło się przez wstęp: „Za 7 lasami, za 7 górami..." – wchodzi się przez Peron 9 i 3/4. Przede wszystkim zaś przebija motyw więzi rodzinnych, ukazujący jej niezwykłą wartość – stąd i tytuł wykładu – ale nie brakuje też odnośników do elementów wiary w kolejnych częściach.
   Wykład jest dostępny do odsłuchania na stronach Radia Plus Legnica (www.legnica.fm) i na stronach duszpasterstwa (www.d1p90.p1).

■ Bartosz Bigaj – „Niedziela Legnicka” nr 10 z 10.03.2024 r.

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl