Czym jest "Ekonomia Franciszka"? Kto weźmie udział w spotkaniu?

O. Alard Krzysztof Maliszewski OFM w wykładzie pt. „Ekonomia Franciszka – marzenia o lepszym świecie”, wygłoszonym 16 maja 2024 r. w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90, mówił m.in. o sprawach poruszonych w poniższym artykule. (SAP)

W najbliższą sobotę w Asyżu we Włoszech papież Franciszek weźmie udział w szczycie gospodarki alternatywnej "Ekonomia Franciszka" (Economy of Francesco – EoF).

   Wydarzenie odbywa się z inicjatywy papieża i ma na celu odnowę gospodarki zorientowanej na ubogich, dobro wspólne i troskę o stworzenie. "Ekonomia Franciszka" odbędzie się w dniach 22 do 24 września 2022 r. w Asyżu. W wydarzeniu weźmie udział ok. 1000 młodych ludzi ze świata ekonomii, biznesu i badań naukowych. Wszyscy mają mniej niż 35 lat i pochodzą z ponad 100 krajów. Będą dyskutować w 12 „wioskach” tematycznych inspirowanych pytaniami postawionymi w encyklikach "Laudato si'" i "Fratelli tutti".
   "Dzięki naszej radości i entuzjazmowi możemy być propagatorami zmian i dawać świadectwo w różnych dziedzinach, w których pracujemy, czy to jako przedsiębiorcy, czy jako badacze, czy też w firmach, które prowadzimy" - powiedziała portalowi "Vatican News" wenezuelska ekonomistka Ana Isabel Tamargo.

Uczestnicy z całego świata
   Konferencja "Ekonomia Franciszka", organizowana we współpracy z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwojowi Człowieka, odbywa się w tym roku po raz pierwszy dzięki poprawie sytuacji pandemii koronawirusa. Rolę kompasu wartości dla inicjatywy pełnią encykliki "Laudato si'" i "Fratelli tutti". Tematy, które zostaną poruszone, to między innymi "Energia i ubóstwo", "Finanse i ludzkość" oraz "Rolnictwo i sprawiedliwość", "Zarządzanie i dawanie". „Wioski” będą zlokalizowane w miejscach związanych ze św. Franciszkiem w Asyżu: Porcjunkulą, kościołem Matki Bożej Większej (Santuario della Spogliazione) i Bazyliką św. Franciszka.
   Uczestnicy "Ekonomii Francesco" pochodzą z całego świata - prawie połowa z Europy, 31 proc. z Ameryki Południowej, od 10 do 8 proc. z Afryki - i reprezentują trzy obszary: biznes (młodzi menedżerowie, przedsiębiorcy, startupowcy), badania naukowe (studenci studiów magisterskich lub doktoranckich w dziedzinie ekonomii lub pokrewnych) oraz ci, którzy zostali określeni jako "changemakers", którzy starają się zmienić świat swoich społeczności za pomocą innowacyjnych inicjatyw w służbie dobra wspólnego i bardziej sprawiedliwej gospodarki.

Biznes, który służy społeczeństwu
   Jedną z uczestniczek jest wenezuelska ekonomistka Ana Isabel Tamargo, która już w ubiegłym roku uczestniczyła w spotkaniu regionalnym "Ekonomia Franciszka". Podczas obecnej edycji pochodząca z Caracas Tamargo bierze udział w platformie tematycznej "Biznes w przejściowej wiosce".
   – Studiując ekonomię na uniwersytecie, przyglądałam się temu, jak biznes może służyć społeczeństwu, poza maksymalizacją zysku czy dążeniem do wzrostu gospodarczego. Pociągają mnie kwestie zrównoważonego rozwoju i zawsze myślałam o pozostawieniu lepszego miejsca dla przyszłych pokoleń. Kiedy usłyszałem o liście papieża Franciszka do młodzieży zapraszającym nas do Asyżu, od razu wiedziałem, że chcę być częścią tego ruchu. „Ekonomia Franciszka” jest okazją do spotkania wielu innych ekonomistów, przedsiębiorców i osób, które mają podobne obawy do moich, które chciałyby, abyśmy mogli robić rzeczy inaczej i w ten sposób rzucić wyzwanie obecnemu systemowi – powiedziała w rozmowie z portalem "Vatican News" 32-latka, która obecnie mieszka w Madrycie w Hiszpanii.

Nowa gospodarka – jak ma wyglądać?
   W ramach inicjatywy "Ekonomia Franciszka" Franciszek zachęca młodych ludzi biznesu i ekonomii do każdej pracy w swojej dziedzinie na całym świecie, aby budować "nową gospodarkę" opartą na zrównoważonym rozwoju i sprawiedliwości. W liście z 11 maja 2019 r. papież napisał o wspólnym pakcie na rzecz globalnych zmian, który wyraźnie włącza ludzi z peryferii w działalność gospodarczą. Sercem "Ekonomii Franciszka" są spotkania odbywające się wirtualnie lub osobiście, które służą wymianie i budowaniu sieci relacji. Pierwotnie miała odbyć się ona w dniach 26-28 marca 2020 r., ale ze względu na pandemię koronawirusa do tej pory odbywała się w formie wirtualnych spotkań.
   – Ważne jest, abyśmy wszyscy się zjednoczyli, jest to okazja do zrobienia większego szumu. Po dwóch latach wirtualnych spotkań wreszcie zobaczymy się osobiście i będziemy mieli okazję powiedzieć papieżowi: 'Oto jesteśmy i wierzymy w inny model'. Dzięki naszej radości i entuzjazmowi możemy być propagatorami zmian i dawać świadectwo w różnych dziedzinach, w których pracujemy, czy to jako przedsiębiorcy, czy jako badacze, czy też w firmach, w których pracujemy – powiedziała Tamargo, która obecnie jest zatrudniona w Madrycie w firmie zajmującej się dystrybucją żywności.

■ KAI/mł – https://deon.pl/kosciol/czym-jest-ekonomia-franciszka-kto-wezmie-udzial-w-spotkaniu,2264138 (19.09.2022)

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl