Rozliczenie rozbiorów

   W czwartek 6 października w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 miał miejsce wykład Jana Lecha Skowery na temat 250. rocznicy pierwszego rozbioru Polski.

   Prelegent w podtytule dołączył opinię, iż była to droga do upadku państwa. Według niego rozbiór z 1772 roku tylko obnażył trwający od blisko ćwierćwiecza faktyczny rozpad państwowości. Wydarzenie to ujawniło słabość państwa niezdolnego do samodzielnej egzystencji, do samodzielnej obrony, do prowadzenia polityki międzynarodowej i pozyskania strategicznych sojuszów, do żadnego wysiłku na rzecz zachowania suwerenności i niepodległości.

Czytaj całość »»

 

Duchowe zaplecze diecezji

Życie czynne potrzebuje solidnego fundamentu modlitwy, o czym przypominają legnickie siostry klauzurowe.

   Z siostrami zakonnymi pierwszy raz spotkałam się w czasach liceum, ale były to siostry bezhabitowe. O zakonnicach żyjących za klauzurą dowiedziałam się natomiast z książki - opowiada s. Cecylia Góral OSC tuż przed wspomnieniem znalezienia ciała św. Klary. Jest jedną z trzech ubogich sióstr świętej Klary zamieszkujących najwyższe piętro budynku Legnickiej Kurii Biskupiej i byłego Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. - Pragnienie wstąpienia do zakonu zrodziło się we mnie pod wpływem filmu Zeffirellego „Brat Słońce, siostra Księżyc”. Wtedy po raz pierwszy spotkałam się z postacią Biedaczyny z Asyżu. Myślałam: „Szkoda, że nie jestem chłopakiem i nie mogę zostać franciszkaninem" - śmieje się s. Cecylia, która dopiero później odkryła zakon klarysek.

Czytaj całość »»

 

250 rocznica I rozbioru Polski

Państwo polskie formalnie przestało istnieć w wyniku III rozbioru Polski w 1795 roku, kiedy to trzy sąsiedzkie kraje Imperium Habsburgów, Królestwo Prus i Imperium rosyjskie uzgodniły zasady ostatecznego podziału Rzeczypospolitej. To państwo, które w 1025 roku w wyniku koronacji Bolesława Chrobrego dołączyło do grona królestw ówczesnej Europy jako Królestwo Polskie, istniało nieprzerwanie 770 lat. Jeśli przyjmiemy symboliczny początek w postaci Chrztu Polski w 966 roku to tę ciągłość państwowości przedłużymy do 829 lat.

Czytaj całość »»

 

Legnica. Prokurator IPN z wykładem w duszpasterstwie

   Prelekcja związana była z czterdziestą rocznicą zbrodni lubińskiej. W czwartek 8 września w sali legnickiego kościoła pw. Matki Boże Królowej Polski odbyło się 336. spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Tym razem gościem wspólnoty z ponad trzydziestoletnią historią był Przemysław Cieślik, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, który wygłosił prelekcję pt. „Zbrodnia lubińska 1982”.

   Wystąpienie związane było z niedawną 40. rocznicą tamtej smutnej daty, kiedy to siły porządkowe ZOMO i MO otworzyły ogień do pokojowo demonstrujących w mieście Lubin uczestników manifestacji, zabijając trzech z nich: Mieczysława Poźniaka, Andrzeja Trajkowskiego i Michała Adamowicza oraz raniąc kilkunastu innych.

Czytaj całość »»

 

Tu też strajkowano

O legnickich akcjach strajkowych czerwca 1976 r., bohaterach tamtych dni dyskutowano podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.
[image]
   Gościem 335. spotkania, które odbyło się 23 czerwca w Legnicy, był Łukasz Sołtysik, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, doktorant UWr, współredaktor Encyklopedii Solidarności.

Czytaj całość »»

« 1 3 4 5 6 7 8 9 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl